20.02.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2013, sygn. ILPB2/436-315/12-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-315/12-2/MK

Opodatkowanie umowy spółki komandytowo-akcyjnej oraz zmiana umowy tej spółki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2012 r. (data wpływu 20 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy spółki komandytowo-akcyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 16 sierpnia 2012 r., zgodnie z aktem notarialnym rep. /2012 została założona spółka z o.o. spółka komadytowo-akcyjna. Na podstawie przepisów krajowych notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki komandytowo-akcyjnej. Spółka zwraca uwagę na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 września 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 1213/11 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 maja 2012 r. sygn. akt II FSK 99/12, który wskazuje, że z tytułu podwyższenia kapitału w spółce akcyjnej nie należy płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. W uzasadnieniu orzeczenia NSA można odczytać tezę, iż nie powinny być opodatkowane wkłady do spółki akcyjnej. Jakkolwiek takiej spółki (tj. spółki komandytowo-akcyjnej) wyrok ten nie dotyczy, to jednak analizując obowiązek wnoszenia opłaty skarbowej od dokumentu ustanawiającego spółkę lub zmieniającą umowę spółki wg wyroku NSA to Wnioskodawca doszedł do wniosku, iż w ówczesnym stanie prawnym możliwe było utworzenie wyłącznie spółki cywilnej, jawnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej. Spółka komandytowa-akcyjna nie była wtedy znana. Skoro tak to wkłady do niej oraz zmiany umowy tej spółki nie były opodatkowane podatkiem kapitałowym i nie powinny być opodatkowane po akcesji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne