06.03.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2013, sygn. ILPP2/443-1230/12-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1230/12-2/JK

Czy należy naliczyć VAT od świadczeń które byłyby przekazywane pracownikom zgodnie z wewnętrznymi regulacjami prawa pracy obowiązującymi w Spółce?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2012 r. (data wpływu 6 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług:

  • jest prawidłowe w zakresie opodatkowania przekazania bonów pracownikom,
  • jest nieprawidłowe w zakresie opodatkowania świadczenia usług (karnety na basen, bilety wstępu do kina) oraz przekazania towarów pracownikom (artykuły spożywcze z okazji świąt, paczki świąteczne dla dzieci).

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania bonów pracownikom jak również opodatkowania świadczenia usług (karnety na basen, bilety wstępu do kina) oraz przekazania towarów pracownikom (artykuły spożywcze z okazji świąt, paczki świąteczne dla dzieci).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka rozważa możliwość dokonywania na rzecz pracowników określonych świadczeń będących dodatkowym składnikiem wynagrodzenia. Świadczeniami tymi mogą być bony, towary bądź usługi przekazywane pracownikom. Wnioskodawca ma tu na myśli bon jako dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów lub usług np. w jednym z centrów handlowych. Przykładowymi usługami jakie przekazywałaby Spółka byłyby karnety na basen, bilety wstępu do kina. Jeśli chodzi zaś o towary byłyby to przykładowo artykuły spożywcze z okazji świąt, świąteczne paczki dla dzieci. Ich przekazywanie zostałoby uwzględnione w wewnętrznych aktach prawa pracy obowiązujących w Spółce. Świadczenia te byłyby przede wszystkim wyrazem polityki socjalnej Spółki, która w ten sposób pragnie wytworzyć lepsze, mocniejsze relacje z pracownikami a przez to zwiększyć ich efektywność i lojalność wobec Spółki. Wartość powyższych świadczeń byłaby uwzględniona w podstawie opodatkowania podatkiem PIT oraz w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Powyższe świadczenia stanowiłyby zatem formę wynagrodzenia za pracę. Powyższe świadczenia finansowane byłyby ze środków obrotowych Spółki. Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług. Ponadto zakup towarów, usług i bonów nie będzie sfinansowany ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, gdyż takowy w Spółce nie funkcjonuje.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne