08.01.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2013, sygn. ILPP1/443-941/12-2/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-941/12-2/MD

Określenie podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usług biegłego sądowego na zlecenie sądów i prokuratury oraz syndyka w postępowaniu upadłościowym

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2012 r. (data wpływu do: Izby Skarbowej w Poznaniu 10 października 2012 r., Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie 11 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usług biegłego sądowego na zlecenie sądów i prokuratury oraz syndyka w postępowaniu upadłościowym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usług biegłego sądowego na zlecenie sądów i prokuratury oraz syndyka w postępowaniu upadłościowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Świadczy usługi biegłego sądowego na zlecenie sądów i prokuratury oraz wykonuje czynności syndyka w postępowaniu upadłościowym. Wysokość wynagrodzenia za wykonywane usługi ustalana jest przez sądy w formie postanowienia. Postanowienie obejmuje wynagrodzenie za pracę oraz czasami zwrot poniesionych wydatków m. in. z tyt. kosztów dojazdu oraz znaczków i opłat sądowych po myśli art. 230 Prawa upadłościowego i naprawczego. W oparciu o wydane postanowienie na kwotę wynagrodzenia wystawiana jest faktura VAT dla sądów w przypadku czynności biegłego, a dla podmiotów upadłych w przypadku czynności syndyka. Kwoty zwrotu poniesionych wydatków nie są uwzględniane w podstawie opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie stanowią one przychodu Wnioskodawcy, a jedynie zwrot poniesionych wydatków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne