15.01.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2013, sygn. ILPP3/443-175/12-2/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/443-175/12-2/TK

1. Czy wstanie prawnym obowiązującym od 1 maja 2004 r. do 28 lutego 2009 r. zmiana ceny zakupu samochodu osobowego dokonana po jego dostawie, udokumentowana fakturą korygującą wystawioną przez Dostawcę, pozostawała bez wpływu na kwotę akcyzy naliczonej wykazanej na Fakturze Pierwotnej?
2. Czy w konsekwencji do wyliczenia podatku akcyzowego wykazywanego w deklaracji AKC-3 nie należało uwzględniać akcyzy wykazanej w fakturach korygujących cenę zakupu samochodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2012 r. (data wpływu 15 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie podstawy opodatkowania samochodów osobowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie podstawy opodatkowania samochodów osobowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka zajmuje się zakupem i sprzedażą samochodów osobowych. W stanie prawnym przed dniem 1 marca 2009 r., sprzedaż samochodów przez Spółkę podlegała opodatkowaniu akcyzą w sytuacji, w której przedmiotem sprzedaży były samochody niezarejestrowane do tej pory w Polsce, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Zakup samochodów osobowych przez Spółkę był dokumentowany wystawianymi przez sprzedawcę (dalej Dostawca) fakturami VAT, na których wykazywana była cena zakupu każdego sprzedawanego samochodu, zawierająca m.in. cenę nabycia, podatek akcyzowy, cenę netto (suma ceny nabycia i podatku akcyzowego) oraz podatek od towarów i usług (dalej Faktury Pierwotne). Na podstawie art. 79 ustawy, Spółka korzystała z prawa do obniżenia akcyzy należnej o kwoty akcyzy zapłaconej wynikającej z Faktur Pierwotnych zakupu. Następnie Spółka otrzymywała korekty faktur zakupu wystawiane przez Dostawcę. Na fakturach korygujących Dostawca pomniejszał cenę zakupu, w tym cenę nabycia, podatek akcyzowy, cenę netto (suma ceny nabycia i podatku akcyzowego) oraz podatek od towarów i usług. Korekty faktur były spowodowane m.in. udzieleniem przez Dostawcę rabatu potransakcyjnego, np. ze względu na ilość i rodzaj kupowanych nowych pojazdów oraz zastosowaniem systemu sprzedaży, w ramach którego cena ostateczna samochodów była ceną uzależnioną od realizacji przez Spółkę planu zamówień.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne