Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2013, sygn. ITPP2/443-997/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-997/13/EK
Zwolnienie od podatku sprzedaży nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2013 r. (data wpływu 19 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W 1996 r. nabyła Pani z mężem, na zasadzie współwłasności, działkę budowlaną. Na tej działce mąż wybudował obiekt produkcyjno-magazynowy i prowadził w nim działalność gospodarczą. Mąż był podatnikiem podatku od towarów i usług. Po kilku latach, z uwagi na chorobę męża, jego działalność gospodarcza została zawieszona. W 2008 r. mąż zmarł a działalność gospodarcza została zlikwidowana. W wyniku postępowania spadkowego nieruchomość przeszła na współwłasność Pani i dwójki dzieci. W momencie podziału spadku wartość rynkowa nieruchomości oscylowała wokół kwoty 1.000.000 złotych. Po zakończeniu postępowania spadkowego nieruchomość była wynajmowana różnym podmiotom gospodarczym. Z tytułu najmu do końca 2011 r. wystawiała Pani faktury VAT. Od 1 stycznia 2012 r. przestała Pani być podatnikiem podatku od towarów i usług, i zaczęła wystawiać rachunki, na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług. Z dniem 1 lipca 2012 r. zaprzestała Pani wynajmowanie tej nieruchomości i nie korzystała z niej Pani w żaden sposób. Po śmierci męża w obiekcie nie były dokonywane znaczące ulepszenia, oprócz prac remontowo-zabezpieczających. Suma poniesionych nakładów nie osiągnęła 30% wartości początkowej obiektu. Obecnie jest Pani zmuszona sprzedać nieruchomość. Nieruchomość jest oferowana zarówno za pośrednictwem biur obrotu nieruchomościami jak i indywidualnie, poprzez ogłoszenia sprzedaży w sieci internetowej. Ostatni oferent jest klientem biura E. w miejscowości G.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty