23.12.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2013, sygn. ITPP2/443-1045/13/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1045/13/KT

Niepodleganie opodatkowaniu opłaty za przesyłkę towarów w przypadku posiadania pełnomocnictwa do zawarcia umowy w imieniu i na rzecz nabywcy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu opłaty za przesyłkę towarów w przypadku posiadania pełnomocnictwa do zawarcia umowy w imieniu i na rzecz nabywcy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu opłaty za przesyłkę towarów w przypadku posiadania pełnomocnictwa do zawarcia umowy w imieniu i na rzecz nabywcy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na wysyłkowym handlu towarami za pośrednictwem portalu aukcyjnego . Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a podatek dochodowy rozlicza w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Sprzedaż ewidencjonuje za pomocą kasy fiskalnej. Nabyte towary dostarczane są do kupującego za pośrednictwem dostawcy. Każdy kupujący ponosi koszt zakupionego towaru oraz koszty przesyłki. Klienci mają do wyboru przesyłkę za pośrednictwem Poczty lub firmy kurierskiej. Zamierza Pan zawrzeć w regulaminie sprzedaży zapis o tym, że kupujący dokonując nabycia na Pana aukcji udziela Panu pełnomocnictwa do zawarcia umowy o świadczenie usług w jego imieniu z dostawcą, w celu przesłania mu za pośrednictwem poczty nabytego towaru, a przekazane na ten cel środki nie stanowią Pana dodatkowego dochodu. Zgodnie z tym zapisem, kupujący przekazuje Panu, oprócz kwoty za nabyty przedmiot, również środki na pokrycie kosztów związanych z wysyłką tego przedmiotu za pośrednictwem wybranego przez kupującego dostawcy. Równowartość opłaty za przesyłkę pocztową stanowi zwrot kosztu poniesionego w imieniu nabywcy. Na aukcji znajdzie się również zapis mówiący o tym, że dokonując nabycia towaru na Pana aukcji kupujący zapoznał się z regulaminem oraz akceptuje jego wszystkie zapisy, łącznie z pełnomocnictwem do zawarcia w jego imieniu umowy o dostawę nabytych przez niego towarów. Kwoty otrzymane jako zwrot kosztów przesyłki będą dokładnie odpowiadały kwotom, jakie będzie Pan w imieniu kupującego wpłacał dostawcy za dostawę towarów. W razie otrzymania kwot wyższych, będzie Pan nadwyżkę zwracał na rachunek bankowy kupującego lub w inny sposób, zgodnie z życzeniem kupującego. Nie będzie Pan pobierał żadnych dodatkowych opłat za zawieranie umowy dostawy towarów w imieniu kupującego. Kupujący może zamiast Poczty, jako dostawcy, wybrać firmę kurierską. Z firmą kurierską ma Pan podpisaną umowę, dzięki której kurierzy odbierają od Pana codziennie w umówionych godzinach przesyłki. Dzięki tej umowie otrzymuje Pan również rabat na świadczone przez firmę kurierską usługi. Firma kurierska wystawia Panu również fakturę za wykonane przez nią dostawy Pana towarów do kupujących. Faktura ta nie będzie ujmowana w żadnej ewidencji podatkowej prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Faktury te będzie Pan przechowywał jedynie w celu ewentualnych reklamacji u dostawcy, jako dowód zawarcia umowy przesyłki kurierskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne