03.12.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2013, sygn. ITPP2/443-969/13/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-969/13/AW

Podstawy opodatkowania czynności wniesienia do spółki aportu w postaci prawa do znaków towarowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2013 r. (data wpływu 16 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania czynności wniesienia do spółki aportu w postaci prawa do znaków towarowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania czynności wniesienia do spółki aportu w postaci prawa do znaków towarowych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podmiotem uprawnionym z tytułu praw ochronnych na znaki towarowe (dalej: znaki) i rozważa ich wniesienie w drodze wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) w zamian za wyemitowane na jej rzecz akcje o określonej cenie emisyjnej. W praktyce może wystąpić sytuacja, w której ustalona cena emisyjna akcji wyemitowanych przez SKA będzie wyższa od ich wartości nominalnej. Wówczas przedmiotowa nadwyżka (agio) zostanie ujęta pod pozycją kapitału zapasowego w bilansie SKA. Dla celów aportu Spółka zleci niezależnemu podmiotowi dokonanie wyceny znaków według ich wartości godziwej. Przedmiotowa kwota nie będzie uwzględniała podatku należnego, który Spółka jako podatnik VAT musiałaby uiścić dokonując wymiany wycenianych składników aktywów (znaków). Tym samym, dokonana wycena określała będzie wartość netto znaków (dalej: WNZ). Z uwagi na fakt, że znaki wnoszone do SKA nie będą spełniały definicji przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części, transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podmiotem zobowiązanym do uiszczenia należnego podatku w związku z dokonywaną transakcją będzie Spółka, jako podmiot wnoszący aport. Z ekonomicznego punktu widzenia Spółka dokonując zbycia znaków na rzecz SKA w formie wkładu niepieniężnego (analogicznie sytuacja przedstawiałaby się w przypadku zbycia w drodze umowy sprzedaży) będzie zainteresowana otrzymaniem ekwiwalentu o wartości odpowiadającej WNZ oraz podatkowi należnemu, czyli inaczej rzecz ujmując - aktywów o wartości odpowiadającej wartości brutto znaków (dalej: WBZ). Uwzględniając powyższe, transakcja wniesienia znaków aportem do SKA zostałaby skonstruowana pod kątem prawnym w ten sposób, że w zamian za wniesione aportem znaki o ustalonej WBZ, Spółka otrzymałaby:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne