Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2013, sygn. ITPP3/443-439a/13/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-439a/13/AT
Możliwość zastosowania stawki 0% dla usług spedycji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2013 r. (data wpływu 11 września 2013 r.), uzupełnionym w dniu 31 października 2013 r. (data wpływu 5 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% dla usług spedycji jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 września 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 listopada 2013 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% dla usług spedycji.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka jest spedytorem, świadczącym usługi spedycyjne. W ramach prowadzonej działalności świadczy usługi zarówno na rzecz podmiotów krajowych jak i zagranicznych, mających siedzibę w kraju członkowskim Unii Europejskiej. Świadcząc usługę spedycyjną na rzecz podmiotu mającego siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej wykonuje wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozumieniu art. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej ustawa o VAT. Wnioskodawca występuje zawsze jako spedytor, nigdy jako przewoźnik.
W związku z powyższym przy sprzedaży usługi na rzecz takiego podmiotu, zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o VAT, stosuje stawkę VAT 0%, jednocześnie dokumentując tę usługę zgodnie z wymogami określonymi w art. 42 ust. 3 oraz ust. 11 ustawy o VAT, w tym także dokumentem CMR - Międzynarodowym Listem Przewozowym. Dokument ten składa się z czterech samokopiujących się egzemplarzy, z których pierwszy przeznaczony jest dla nadawcy lub załadowcy towaru, drugi dla przewoźnika, trzeci dla odbiorcy, a czwarty dla zleceniodawcy. Wszystkie egzemplarze posiadają taką samą moc prawną. Wnioskodawca po wykonaniu usługi otrzymuje od przewoźnika egzemplarz czwarty, który wraz z wystawioną przez siebie fakturą VAT, z zastosowaną stawką 0% za wykonaną przez siebie usługę spedycji, przekazuje zleceniodawcy, mającemu siedzibą w Państwie członkowskim UE. W rezultacie, Wnioskodawcy nie pozostaje żaden oryginał listu przewozowego, więc pozostawia sobie jego kopię w formie elektronicznej jako dokument pdf zeskanowany z oryginału czwartego egzemplarza CMR.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty