Interpretacja indywidualna z dnia 15.11.2013, sygn. ITPP1/443-811/13/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-811/13/JJ
Zwolnienie od podatku świadczonych usług polegających na ustaleniu diety i sposób żywienia dla konkretnego pacjenta oraz sposób dokumentowania świadczonych czynności.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2013 r. (data wpływu 16 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 14 listopada 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług polegających na ustaleniu diety i sposobu żywienia dla konkretnego pacjenta oraz sposobu dokumentowania świadczonych czynności - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 14 listopada 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług oraz sposobu dokumentowania świadczonych czynności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
Prowadzi Pani działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie m.in. poradni żywieniowo-dietetycznej (PKD 86.90.E). Pani praca polega na poradnictwie poprzez konsultacje osobiste lub/i zebrane wywiady przez innych dietetyków oraz układaniu diet dla osób zgłaszających się z konkretnymi problemami. W czasie wizyty dokonuje Pani u pacjenta analizy składu ciała (masy ciała, masy mięśni, masy tkanki tłuszczowej) oraz dotychczasowego sposobu żywienia i nawyków żywieniowych. Ustala Pani potrawy niewskazane w danej jednostce chorobowej oraz sposoby przyrządzania i komponowania posiłków, które nie będą wywoływały niekorzystnych objawów chorobowych u pacjenta zgłaszającego się z konkretnym schorzeniem (np. refluks żołądkowo-jelitowy, jelito nadwrażliwe, zaparcia, biegunki, osteoporoza, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, anemia, podwyższony cholesterol, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, schorzenia wątroby, trzustki, jelit, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, dna moczanowa). Przygotowuje Pani jadłospis, który zawiera posiłki wspomagające terapię leczniczą, minimalizujący objawy choroby powodowane nieprawidłowym żywieniem. Osoby będą się zgłaszać zarówno do Pani gabinetu, jak i innych gabinetów dietetycznych, z którymi zamierza współpracować (na mocy umowy franczyzowej) i takie same czynności, a mianowicie analizę składu ciała i analizę dotychczasowego sposobu żywienia (w oparciu o wywiad opracowany przez Panią) wykona dietetyk w innym gabinecie, z wyjątkiem ustalenia diety i sposobu żywienia. W zależności od decyzji pacjenta, ustali Pani dietę w oparciu o dane uzyskane z tak przeprowadzonego wywiadu oraz pomiarów antropometrycznych, względnie rozszerzając diagnostykę o dodatkowe badanie wybranych genów pacjenta, jeżeli pacjent życzy sobie takiej dodatkowej usługi diagnostycznej lub jeżeli jest zainteresowany, tzw. żywieniem klinicznym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty