14.11.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2013, sygn. ITPP1/443-864/13/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-864/13/KM

Opodatkowanie czynności udzielenia pożyczek oraz możliwość zastosowania zwolnienia od podatku dla tych czynności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2013 r. (data wpływu 27 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek oraz możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla tych czynności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek oraz możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla tych czynności.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, świadczący usługę operatorską przewozu, zamierza udzielać pracownikom i osobom zatrudnionym na umowę zlecenia, pożyczek na zaspokojenie ich indywidualnych potrzeb. W Spółce funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, jednakże w związku z ograniczonymi możliwościami uzyskania środków z tego funduszu, Wnioskodawca chce udzielać pożyczek pracownikom również ze środków obrotowych. Niniejszy wniosek dotyczy zatem wyłącznie pożyczek udzielanych pracownikom w całości ze środków obrotowych Wnioskodawcy. Z uwagi na fakt, że pożyczki mają być udzielane pracownikom częstotliwie, Spółka opracowała pisemny wzór umowy pożyczki, w którym określiła zasady obowiązujące przy udzielaniu pożyczek ze środków obrotowych dla wszystkich beneficjentów programu pożyczek. Wzór umowy określa między innymi, którzy pracownicy mogą starać się o pożyczkę sfinansowaną ze środków obrotowych, jaka może być wysokość danej pożyczki, na jaki okres pożyczki mogą być udzielane, walutę pożyczki, sposób zabezpieczenia spłaty, itp. Z umowy wynika także, że pracownicy i osoby zatrudnione na umowę zlecenia starający się o pożyczkę muszą składać w tym celu specjalny wniosek na odpowiednio opracowanym formularzu. Spółka pragnie przy tym zaznaczyć, że umowy pożyczki zawsze zawierane są w Polsce. Środki pieniężne będące przedmiotem umów pożyczek w momencie zawarcia umów pożyczek znajdują się na terytorium Polski.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne