Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2013, sygn. ITPP1/443-1087/13/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1087/13/DM
Czy wykonane i zafakturowane przed wydaniem decyzji z dnia 28 sierpnia 2013 r., etapy robót podlegają opodatkowaniu w całości 23% stawką podatku, a w związku z tym czy Spółka jest zobowiązana do korekty dokumentujących je faktur i deklaracji VAT oraz do zapłaty z tego tytułu odsetek od zaległości podatkowych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2013 r. (data wpływu 21 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korekty faktur i deklaracji VAT i zapłaty odsetek, w związku ze zmianą stawki podatku ze względu na zmianę przeznaczenia budynku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty faktur i deklaracji VAT i zapłaty odsetek, w związku ze zmianą stawki podatku ze względu na zmianę przeznaczenia budynku.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zawarł ze spółką z siedzibą na Cyprze umowę na wykonanie, w okresie od 2010 r., usług budowlanych w zakresie budowy budynku mieszkalnego z funkcją rekreacyjną, o powierzchni użytkowej 900,39 m, na nieruchomości położonej w Polsce w obrębie miejscowości B, w Gminie K. Z uwagi na fakt, że usługa dotyczyła wybudowania budynku objętego społecznym programem mieszkaniowym, opodatkowana została w 33,33% wg preferencyjnej 8% stawki VAT, a w pozostałym zakresie stawką podstawową VAT (zgodnie z art. 41 ust. 12 c ustawy o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą VAT). Rozliczenia między stronami umowy następowały etapami. W związku z wykonaniem kolejnych etapów robót Wnioskodawca wystawiał na rzecz Inwestora faktury VAT, w których kwoty należności były proporcjonalnie rozdzielane zgodnie z wyżej wskazanymi zasadami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty