10.12.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2013, sygn. ITPP3/443-455a/13/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-455a/13/JK

Podmiot korzystający ze zwolnienia od akcyzy może odebrać nabyte wyroby węglowe od pośredniczącego podmiotu węglowego osobiście lub za pośrednictwem osoby, która go reprezentuje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2013 r. (wpływ 18 września 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 listopada 2013 r. (wpływ 29 listopada 2013 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania obrotu wyrobami węglowymi przez pośredniczący podmiot węglowy za pomocą dokumentu dostawy wyrobów węglowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 27 listopada 2013 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania obrotu wyrobami węglowymi przez pośredniczący podmiot węglowy za pomocą dokumentu dostawy wyrobów węglowych.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka pośredniczący podmiot węglowy sprzedaje importowany węgiel energetyczny, klasyfikowany do kodu CN 2701, innym pośredniczącym podmiotom węglowym (PPW) oraz podmiotom, o których mowa w art. 31a ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym w brzmieniu sprzed nowelizacji przepisów wskazanej ustawy, wchodzących w życie z dniem 20 września 2013 r. (dalej zwanej ustawą). Sprzedaż węgla odbywa się m.in. w formule handlowej FCA Incoterms 2010, zgodnie z którą wydanie towaru i przejście ryzyka uszkodzenia lub utraty towaru na kupującego następuje w momencie załadunku towaru przez przewoźnika. Z tą chwilą towar uznaje się za dostarczony. Nabywca udzielił swoim przeładowcom oraz przewoźnikom w transporcie kolejowym lub samochodowym, stosownych pełnomocnictw, na mocy których przeładowcy i/lub przewoźnicy posiadają uprawnienie do potwierdzania dokonania odbioru węgla w miejscu ich odbioru, tj. na kolejowej stacji nadania lub magazynie sprzedającego Wnioskodawcy przy czym miejsce odbioru węgla jest równocześnie miejscem wydania tego węgla zgodnie z regułą FCA. Pełnomocnictwa udzielane są na czas nieokreślony lub w celu dokonania poszczególnych odbiorów. W przypadku bezpośredniej sprzedaży węgla (tj. sprzedaży, w której przemieszczenie węgla odbywa się od sprzedającego do kupującego) innemu pośredniczącemu podmiotowi węglowemu lub podmiotowi, o którym mowa w art. 31a ust. 2 ustawy, Spółka wystawia 4 egzemplarze dokumentu dostawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne