Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2013, sygn. ITPB1/415-1172/12/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1172/12/DP
W jaki sposób Spółka powinna zakwalifikować koszty poniesione na budowę zjazdu publicznego umożliwiającego wjazd z drogi krajowej na teren stacji benzynowej: czy jako koszty uzyskania przychodu w dacie ich ponoszenia, a więc odpowiednio w roku 2011 i 2012, czy jednorazowo w dacie zakończenia i odbioru inwestycji (16 lipca 2012 r.), czy też jako inwestycję w obcym środku trwałym podlegającą amortyzacji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2012 r. (data wpływu 2 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jako wspólnik spółki jawnej uzyskuje dochody z tytułu uczestnictwa w tej spółce na podstawie art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka prowadzi ewidencję księgową na podstawie ustawy o rachunkowości (pełna księgowość). Spółka prowadzi stację benzynową zlokalizowaną przy drodze krajowej, na gruncie stanowiącym jej własność. Bezpośrednio z drogi krajowej był wjazd i wyjazd na stację. W związku z budową obwodnicy miasta, nastąpiła przebudowa przedmiotowej drogi krajowej w taki sposób, iż uniemożliwiła dotychczasowy wjazd i wyjazd ze stacji. W związku z powyższym Spółka była zmuszona do wystąpienia do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o zgodę na zjazd z drogi publicznej na teren stacji benzynowej. Decyzją wydaną przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Spółka uzyskała zgodę na zlokalizowanie jednokierunkowego zjazdu publicznego w prawo z drogi krajowej na działkę Nr 1/3 z zachowaniem niżej wymienionych warunków (...). Jeden z warunków (pkt 6 decyzji) stanowił, że koszty budowy zjazdu z dodatkowym pasem ruchu skrętu w prawo ponosi inwestor, czyli Spółka. Do realizacji powyższego wniosku koniecznym było wydzielenie z działki, na której zlokalizowana jest stacja, pasa gruntu przeznaczonego na przedmiotowy zjazd. Spółka dokonała więc podziału działki i wystąpiła do Prezydenta Miasta z wnioskiem o zatwierdzenie tego podziału w tym wydzielonej działki oznaczonej numerem geodezyjnym 1/11 przeznaczonej pod realizację zjazdu publicznego z drogi krajowej na stację benzynową. Prezydent Miasta decyzją z dnia 17 maja 2011 roku zatwierdził podział przedmiotowej nieruchomości na działkę Nr 1/11 o pow. 0,0301 ha przeznaczoną pod pas drogi krajowej i na działkę o pow. 0,7704 ha, na której zlokalizowana jest stacja benzynowa. W uzasadnieniu decyzji Prezydent Miasta wskazał, iż podział ten realizowany jest w trybie art. 95 pkt 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Powołał także art. 98 tejże ustawy, który stanowi, iż działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą z mocy prawa na własność odpowiedniej jednostki z dniem, w którym decyzja o podziale stała się ostateczna. Tak więc nowo wydzielona działka oznaczona numerem 1/11, przeznaczona pod lokalizację części pasa drogowego drogi krajowej, przeszła z mocy prawa na własność Skarbu Państwa po uprawomocnieniu się decyzji Prezydenta Miasta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty