Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2013, sygn. ITPP3/443-186/12/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-186/12/JK
Ze zwolnienia od akcyzy korzysta zużycie energii elektrycznej w agregatach kogeneracyjnych, lecz wyłącznie z zakresie bezpośrednio związanym z produkcją energii elektrycznej oraz z podtrzymaniem jej produkcji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2012 r. (data wpływu 15 października 2012 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 października 2012 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka produkuje energię elektryczną w oczyszczalni ścieków. Do wytwarzania energii wykorzystuje ścieki, w których zachodzi szereg ściśle powiązanych zjawisk fizykochemicznych. Podtrzymanie tego procesu wymaga zużycia wyprodukowanej energii elektrycznej, a niedobory uzupełniane są nabytą energią. Kolejne czynności produkcyjne są ze sobą nierozerwalnie połączone i są następstwem poprzednich. Wyłączenie którejkolwiek z nich przerywa proces wytwarzania energii elektrycznej. Spółka posiada koncesję na wytworzenie energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii. Wytworzona energia zużywana jest w procesie produkcji energii elektrycznej. Wnioskodawca wskazuje, iż proces produkcji energii elektrycznej w oczyszczalni rozpoczyna się w osadnikach wstępnych, w których zatrzymywana jest energia chemiczna skumulowana w związkach organicznych w postaci osadów surowych oraz tłuszczów, przy wykorzystaniu zjawisk fizycznych i urządzeń mechanicznych (zgarniacze łańcuchowe). Pozostałe zanieczyszczenia zawarte w ściekach, niezatrzymane w osadnikach, przetwarzane są w energię chemiczną w postaci osadów czynnych w wyniku utleniania i redukcji przy udziale mikroorganizmów. Opisane czynności odbywają się w komorach predenitryfikacji - związanych z przemianami związków azotu. Następnie mieszanina zanieczyszczeń zawartych w ściekach wymieszanych z osadami czynnymi przepływa do komór defosfatacji - zachodzą tu reakcje przemian związków fosforu. W zbiornikach wykonywane są czynności ciągłego mieszania przy wykorzystaniu wirownic kierunkowych. Kolejną czynnością jest utlenianie związków organicznych, prowadzone w basenach osadu czynnego. W komorach tych przebiegają zjawiska przemian biochemicznych w komórkach mikroorganizmów przy udziale tlenu rozpuszczonego w ściekach. Za utrzymanie optymalnego stężenia tlenu odpowiadają urządzenia napowietrzające. Są to dmuchawy i aeratory powierzchniowe. Zjawisko utleniania wspomagane jest również przez mieszadła i wirownice, odpowiadające za równomierny rozkład stężeń mikroorganizmów i zanieczyszczeń w poszczególnych strefach basenów. Dzięki wymienionym urządzeniom podtrzymywane jest zjawisko przetwarzania zanieczyszczeń w energię chemiczną w postaci osadów czynnych. Energia chemiczna - osady surowe i czynne - poprzez szereg przepompowni i urządzeń towarzyszących, przekazywana jest do czterech wydzielonych komór fermentacji. W tym miejscu mieszanina tłuszczów, osadów surowych i czynnych, w zjawiskach biochemicznych przy udziale mikroorganizmów beztlenowych oraz zachowaniu warunków ciągłego mieszania (mieszadła centralne), podwyższonej temperatury (ogrzewanie przy udziale pomp i wymienników ciepła), przetwarzana jest w finalną postać energii chemicznej, która w agregatach kogeneracyjnych zamienia się w energię elektryczną i w całości zużywana jest dla podtrzymania wyżej opisanego procesu produkcyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty