Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2012, sygn. DD6/033/77/SOH/PK-994/09, Minister Finansów, sygn. DD6/033/77/SOH/PK-994/09
skutki podatkowe dotyczące reasekuracji biernej
ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ
Na podstawie art. 14e, w związku z 14o ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) Minister Finansów zmienia z urzędu, tzw. milczącą interpretację indywidualną w ten sposób, że stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy, zawarte we wniosku z dnia 8 lutego 2008 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w kwestii skutków podatkowych dotyczących reasekuracji biernej w zakresie:
- przychodów z tytułu prowizji reasekuracyjnej jest nieprawidłowe,
- przychodów z tytułu udziału reasekuratora w odszkodowaniach (świadczeniach), udziału w zysku reasekuratora, oraz partycypacji reasekuratora w niektórych pozostałych kosztach technicznych, premii za brak szkodowości (no claim bonus) i przychodów z tytułu ewentualnego prostowania powyższych pozycji, przychodów z tytułu odsetek od depozytów reasekuracyjnych jest prawidłowe,
- kosztów uzyskania przychodów z udziału reasekuratora w składce jest nieprawidłowe,
- kosztów uzyskania przychodów z tytułu udziału reasekuratora w otrzymanych przez Wnioskodawcę należnościach regresowych i zwrotach odszkodowań, w części dotyczącej ryzyk ubezpieczeniowych objętych ochroną reasekuracyjną oraz koszty ewentualnego prostowania powyższych pozycji, kosztów udziału reasekuratora w pozostałych kosztach technicznych Wnioskodawcy, odsetek od depozytów reasekuracyjnych w momencie faktycznej zapłaty jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 lutego 2008 r. wpłynął do Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ww. wniosek z dnia 08 lutego 2008 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii ustalania przychodów z tytułu reasekuracji biernej i ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu udziału reasekuratora w składkach.
X Spółka Akcyjna (dalej: X) wyjaśnił, że zawiera umowy reasekuracji (biernej z punktu widzenia X, a z punktu widzenia reasekuratora czynnej), w których występuje w roli reasekurowanego (cedenta), czyli oddającego ryzyko zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego do innego zakładu ubezpieczeń, tj. reasekuratora (cesjonariusza). W zamian cesjonariusz świadczy usługę reasekuracji na rzecz X, polegającą na udzieleniu ochrony reasekuracyjnej (ubezpieczeniowej) X.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty