20.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2012, sygn. IPPB2/436-548/12-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-548/12-2/AF

Zakres skutków podatkowych aportu w postaci Jednostki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.10.2012 r. (data wpływu 25.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych aportu w postaci Jednostki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.10.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności w zakresie cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych aportu w postaci Jednostki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest obecnie spółką z o.o. w organizacji, której założycielem jest polska spółka komandytowa. Planowane jest jednak, aby jedynym udziałowcem Spółki została polska spółka akcyjna (dalej: Udziałowiec). W przyszłości, Udziałowiec może wnieść do Spółki w zamian za jej udziały wkład niepieniężny (aport), a w konsekwencji może dojść do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki. Przedmiotem aportu może być zorganizowana część przedsiębiorstwa Udziałowca. Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy Spółki, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionej aportem zostaną wydane Udziałowcowi.

Udziałowiec jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i polskim rezydentem podatkowym. Udziałowiec prowadzi działalność gospodarczą na rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Udziałowiec zamierza wyodrębnić w swojej wewnętrznej strukturze organizacyjnej jednostkę biznesową zdolną do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych w zakresie produkcji oddzieleń przeciwpożarowych (dalej: Jednostka). Jednostka byłaby przedmiotem aportu, o którym mowa powyżej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne