Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2012, sygn. IPPB1/415-1190/12-2/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1190/12-2/MG
Czy w związku z ogłoszeniem upadłości kontrahenta z Francji oraz uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności zgodnie z przepisami art. 23 ust 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpis aktualizujący wartość należności, która była wcześniej zaliczona do przychodów podlegających opodatkowaniu tj. 50% nieściągalnej wierzytelności?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12.09.2012r. (data wpływu 17.09.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnej wierzytelności jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnej wierzytelności
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W okresie od dnia 07-09-2011 r. do dnia 30-11 -2011 r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej W ramach tej działalności wysłany został towar do kontrahenta z Francji oraz wystawione zostały faktury potwierdzające w/w sprzedaż, które zaliczone zostały do przychodów wspólników tworzących spółkę w kwotach równych. Spółka prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów, a podatek dochodowy od osób fizycznych wspólnicy opłacali na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. metodą liniową. Niestety należność za sprzedany towar nie została uregulowana przez kontrahenta z Francji. W wyniku tego spółka cywilna popadła w problemy finansowe oraz w dniu 30-11-2011 r. podjęta została decyzja o rozwiązaniu umowy Spółki. Po rozwiązaniu umowy spółki otrzymano informację od sądu rejestrowego z Francji, iż kontrahent został postawiony w stan likwidacji. Jednocześnie od dnia 01-12-2011 r. Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, której przedmiot działalności jest zbieżny z działalnością wykonywaną w ramach spółki cywilnej. Wnioskodawca wybrał opodatkowanie dochodów z tytułu indywidualnej działalności gospodarczej w formie liniowej i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty