Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2012, sygn. IPPB2/436-437/12-2/LS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-437/12-2/LS
Należy stwierdzić, iż skoro umowa sprzedaży wierzytelności będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem na Banku nie będzie ciążył obowiązek podatkowy z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.08.2012 r. (data wpływu 03.09.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy sprzedaży - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 03.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy sprzedaży.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Bank (dalej: Bank, Kupujący) na mocy umowy sprzedaży wierzytelności zawartej w lipcu 2012 r. pomiędzy Bankiem a Sprzedającym wierzytelności (Umowa Sprzedaży) nabył wierzytelności dotyczące ustalenia i wypłaty odszkodowania przysługującego Sprzedającemu w stosunku do Miasta (dalej: Miasto, Dłużnik) na podstawie art. 98 ust. 3 w związku z art. 130 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z tytułu wygaśnięcia z mocy prawa praw użytkowania wieczystego Nieruchomości. Bank nabył wierzytelności z odszkodowania w celu dochodzenia ich od Miasta na warunkach określonych w Umowie Sprzedaży a Sprzedający zbył wierzytelności z odszkodowania, w celu efektywnego pozyskania finansowania swojej działalności. Nabywając wierzytelności Bank uwolnił Sprzedającego z konieczności ich dochodzenia od dłużnika. Sprzedaż wierzytelności nastąpiła bez prawa regresu po stronie Kupującego. Wartość wierzytelności została uzgodniona przez strony, w oparciu o niezależne wyceny, wykonane przez biegłych rzeczoznawców z zakresu wyceny nieruchomości w odniesieniu do analogicznych nieruchomości (Wartość wierzytelności). W dniu podpisania umowy nabycia wierzytelności Kupujący zobowiązał się zapłacić na rzecz Sprzedającego Wstępną cenę sprzedaży - niższą od ustalonej Wartości wierzytelności (Wstępna cena sprzedaży). Niezależnie od płatności Wstępnej ceny Sprzedaży, w związku z zawarciem Umowy Sprzedaży Kupujący zobowiązał się do płatności na rzecz Sprzedającego dodatkowej kwoty sprzedaży, uzależnionej od Wartości Wierzytelności Wyegzekwowanych przez Kupującego od Miasta (Kwota Dodatkowa). Zasady płatności i wysokość Kwoty Dodatkowej zostały określone w Umowie Sprzedaży. W sytuacji, w której wysokość Wierzytelności Wyegzekwowanych przez Bank od Miasta przekroczy Wartość Wierzytelności, niezależnie od płatności Wstępnej Ceny Sprzedaży oraz Kwoty Dodatkowej Kupujący zobowiązany będzie zapłacić Sprzedającemu Premię (na warunkach określonych w Umowie Sprzedaży). Tytułem wynagrodzenia za usługę świadczoną przez Kupującego na rzecz Sprzedającego, Sprzedający zapłacił na rzecz Banku prowizję w kwocie określonej w umowie, na podstawie faktury VAT wystawionej przez Kupującego na rzecz Sprzedającego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty