20.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2012, sygn. IPPB1/415-1228/12-2/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1228/12-2/MG

Jeżeli Wnioskodawca uzyskał informacje o ogłoszeniu upadłości dłużnika oraz dokonał odpisu aktualizującego ww. należności to spełnił oba wymagane przepisami ustawy wymogi pozwalające na ujęcie odpisu, jako kosztu uzyskania przychodu. Koszt ten powstał w momencie dokonania odpisu, czyli w roku 2009, gdyż nie może on być rozpoznany w dowolnym momencie, ale wówczas, gdy są spełnione obie przesłanki. Zatem Wnioskodawca ma prawo do dokonania korekty zeznania rocznego za rok, w którym dokonał odpisu aktualizującego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 22.09.2012r. (data wpływu 25.09.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności nieściągalnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności nieściągalnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą (w chwili obecnej w zawieszeniu) w zakresie usług konsultingowych i doradczych, opodatkowaną podatkiem liniowym (PPL) na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wnioskodawca w 2008 roku świadczył usługi na rzecz kontrahenta zagranicznego, wystawił w związku z tym stosowną fakturę VAT i zarachował wykazane na fakturze wartości netto, jako przychody roku 2008. Należność wynikająca z faktury nie została zapłacona w terminie i w związku z tym, po licznych monitach telefonicznych, wezwaniu do zapłaty oraz powzięciu informacji o złej sytuacji dłużnika (ogłoszenie upadłości), podatnik w 2009 roku sporządził dowód księgowy i dokonał odpisu należności uznając je za nieściągalne. Jednak z uwagi na kontrowersyjne interpretacje i brak jednolitego stanowiska organów podatkowych w sprawach indywidualnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu nieściągalnych wierzytelności, informacji ustnych udzielanych przez urzędy skarbowe i telefonicznych udzielonych przez informację podatkową, a także braku pewności i ewentualnych konsekwencji Wnioskodawca stwierdził, że nie miał prawa do zaliczenia tej wierzytelności w koszty uzyskania przychodu i w zeznaniu rocznym za rok 2009 nie uwzględnił kosztów związanych z odpisem. We wrześniu 2012 roku na własną prośbę podatnik otrzymał pismo od syndyka masy upadłościowej o ukończeniu postępowania upadłościowego, ostatecznym rozliczeniu wierzycieli i nieposiadaniu jakiegokolwiek udziału w podziale masy upadłościowej dłużnika. Podatnik zamierza zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nieściągalną wierzytelność i dokonać korekty zeznania rocznego PIT-36L za rok 2009.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne