09.10.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2012, sygn. IPPP1/443-931/12-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-931/12-2/EK

Opodatkowanie nieodpłatnego przekazywania dodatków dołączonych do sprzedawanych książek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2012 r. (data wpływu 26 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazywania dodatków dołączonych do sprzedawanych książek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazywania dodatków dołączonych do sprzedawanych książek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

  1. Sp. z o.o. (dalej Spółka) jest podatnikiem VAT czynnym. Spółka prowadzi działalność wydawniczą, tzn. wydaje i sprzedaje książki w tzw. seriach wydawniczych. Powyższa sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej podatek VAT). W celu uatrakcyjnienia sprzedawanych książek oraz w celu zachęcenia potencjalnych klientów do ich zakupu, Spółka, w przypadku niektórych serii książek, dodaje do poszczególnych egzemplarzy książek określone towary, które są w efekcie nieodpłatnie przekazywane nabywcom książek (dalej przekazywane towary będą nazywane dodatkami). Przekazywane są dodatki, które zostały uprzednio nabyte lub wytworzone przez Spółkę i stanowiły jej własność. Nieodpłatne przekazywanie dodatków ma zawsze na celu zwiększenie sprzedaży książek, która jest podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki. We wszystkich przypadkach Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem lub wytworzeniem towarów, które następnie przekazywane są jako dodatki w ramach opisanych powyżej działań.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne