29.10.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2012, sygn. IPPB4/415-653/12-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-653/12-2/JK

Fakt wydatkowania przez Wnioskodawczynię środków pieniężnych otrzymanych z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nabytej w darowiźnie na spłatę kredytu nie daje podstaw prawnych do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, jako że Wnioskodawczyni nie jest osobą, która ten kredyt zaciągnęła na własne cele mieszkaniowe tylko przystąpiła do długu rodziców. Istotne jest bowiem w świetle art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy, że kredyt ma być zaciągnięty przez podatnika na realizację jego własnego celu mieszkaniowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 03.08.2012 r. (data wpływu 07.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 02.03.2009 r. Wnioskodawczyni otrzymała w darowiźnie od rodziców mieszkanie. Zakupione ono zostało przez nich w 2006 r. ze środków pochodzących z kredytu bankowego. Po otrzymaniu darowizny Wnioskodawczyni stała się jedynym właścicielem mieszkania, w związku z czym była zmuszona przystąpić do ww. kredytu mieszkaniowego. Zaciągnęła tym samym zobowiązanie w postaci kredytu mieszkaniowego wspólnie z rodzicami. Od tej pory tylko i wyłącznie Wnioskodawczyni regulowała wszelkie zobowiązania wynikające z zaciągniętego kredytu, jak również opłaty za mieszkanie w postaci czynszu, opłaty za energię elektryczną, gaz itp. na co ma potwierdzenia dokonania opłat. Tylko i wyłącznie Wnioskodawczyni mieszkała w ww. lokalu, realizując tym samym swój cel mieszkaniowy. Obecnie Wnioskodawczyni planuje sprzedaż mieszkania, które dostała od rodziców. Jako że, nie upłynął okres 5 lat od daty nabycia, Wnioskodawczyni nie może skorzystać ze zwolnienia z opłaty podatku od sprzedaży. Wnioskodawczyni chce jednak w ciągu dwóch lat przeznaczyć środki ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Jednym z nich jest spłata kredytu mieszkaniowego, jaki dalej Wnioskodawczyni ma zaciągnięty na mieszkanie, które będzie sprzedawać. Kolejnym jest (będzie) przekazanie środków na zakup nowego mieszkania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne