Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2012, sygn. IPPB1/415-921/12-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-921/12-2/JB
uwzględniając szczególny charakter akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej oraz fakt, że uzyskuje on przychód w momencie podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy lub w ustalonym dniu dywidendy, dla celów obliczenia podstawy opodatkowania, przychodu tego (w wysokości otrzymanej dywidendy) nie pomniejsza się o koszty jego uzyskania, z uwagi na to, iż jak wskazano powyżej wszystkie koszty związane z działalnością gospodarczą spółki zostały już uwzględnione, przy obliczaniu dzielonego zysku spółki komandytowo-akcyjnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23.07.2012 r. (data wpływu 30.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie partycypacji w przychodach i kosztach uzyskania przychodów spółki komandytowo-akcyjnej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30.07.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie partycypacji w przychodach i kosztach uzyskania przychodów spółki komandytowo-akcyjnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
MB. (dalej Wnioskodawca), posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Polski, przystąpi do spółki komandytowo-akcyjnej) (dalej Spółka) jako akcjonariusz. Kapitał zakładowy Spółki wynosić będzie 50.000 złotych i dzielić się będzie na 500.000 akcji imiennych o wartości nominalnej 0,1 złotego każda. Jako akcjonariusz Wnioskodawca obejmie po cenie równej wartości nominalnej 247.500 akcji (co stanowić będzie 49,5% wszystkich wyemitowanych akcji) w Spółce w zamian za wkład pieniężny do Spółki. Oprócz Wnioskodawcy w Spółce uczestniczyć będzie drugi wspólnik osoba fizyczna, który przystąpi do Spółki jako akcjonariusz i obejmie po cenie równej wartości nominalnej 247.500 akcji (co stanowić będzie 49,5% wszystkich wyemitowanych akcji) w Spółce w zamian za wkład pieniężny do Spółki, dalej Drugi Wspólnik. Ponadto w Spółce uczestniczyć będzie trzeci wspólnik spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która przystąpi do Spółki jako komplementariusz i jako akcjonariusz jednocześnie (tzw. komplementariusz- akcjonariusz), dalej Trzeci Wspólnik. Jako komplementariusz Trzeci Wspólnik wniesie do Spółki wkład pieniężny na kapitał udziałowy. Jako akcjonariusz Trzeci Wspólnik obejmie 5.000 akcji (co stanowić będzie 1% wszystkich wyemitowanych akcji) w Spółce. Objęcie akcji przez Trzeciego Wspólnika nastąpi za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa Trzeciego Wspólnika po cenie wyższej niż ich wartość nominalna. Wygenerowana w ten sposób nadwyżka ceny emisyjnej objętych akcji nad wartością nominalną (tzw. agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki. Wkład Wnioskodawcy do Spółki będzie równy wkładowi Drugiego Wspólnika i będzie znacząco niższy niż wkłady Trzeciego Wspólnika na kapitały Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty