03.10.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2012, sygn. IPPB2/436-360/12-2/LS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-360/12-2/LS

Czy prawidłowe jest stanowisko FL., że zmiana umowy spółki FL., obejmująca podwyższenie kapitału zakładowego następujące w wyniku połączenia z FP., nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26.07.2012 r. (data wpływu 01.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

FL. Sp. z o.o. (dalej: FL. lub spółka przejmująca) planuje dokonać połączenia ze spółką FP. Sp. z o.o. (dalej: FP. lub spółka przejmowana).

  1. Przyczyny połączenia

FL. i FP. należą do tej samej grupy kapitałowej oraz mają tego samego udziałowca - spółkę A. - z siedzibą we Włoszech, który posiada w spółkach po 100% udziałów.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej FL. świadczy gównie usługi leasingu samochodów (występując jako finansujący - leasingodawca). Natomiast podstawową działalnością gospodarczą FP. są szeroko rozumiane usługi finansowe. Działalność gospodarcza FP. będzie najprawdopodobniej z czasem wygasała, co może doprowadzić do sytuacji, w której utrzymywanie odrębnego podmiotu prawa handlowego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (FP.) stanie się nieefektywne. Z powyższych powodów, rozważana jest konsolidacja grupy poprzez połączenie obu spółek tak, aby majątek przedsiębiorstwa FP. mógł być efektywniej wykorzystany, tj. w tamach działalności FL..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne