Interpretacja indywidualna z dnia 16.02.2012, sygn. IPPB2/415-967/11-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-967/11-2/MK
Dochody z tytułu odkupienia przez fundusz jednostek uczestnictwa nabytych w drodze dziedziczenia po zmarłej matce będącej uczestnikiem funduszu nie podlegają zwolnieniu przedmiotowemu, o którym mowa w treści art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast podmiot zarządzający FIO był uprawniony do pobrania zryczałtowanego podatku na mocy art. 41 ust. 4 ww. ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 28.11.2011 r. (data wpływu 01.12.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wypłatą wynagrodzenia z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego nabytych przez podatnika w drodze dziedziczenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01.12.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wypłatą wynagrodzenia z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego nabytych przez podatnika w drodze dziedziczenia.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni jest jednym z dwóch spadkobierców po swojej zmarłej matce. Majątkiem Spadkodawczyni były środki zgromadzone w dolarach amerykańskich w Otwartym Funduszu Inwestycyjnym P. zrównoważony rynku amerykańskiego. Przelane na rachunek funduszu inwestycyjnego środki pochodziły ze zlikwidowanej lokaty w dolarach amerykańskich (dalej usd). Rachunek FIO został założony w październiku 1993 roku. Po założeniu rachunku FIO, spadkodawczyni nie wpłacała na ten rachunek żadnych dodatkowych środków, jak również ich nie wypłacała.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty