Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2012, sygn. IPPB4/415-811/11-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-811/11-2/MP
Wynagrodzenia uzyskiwane przez Wnioskodawczynię z tytułu koordynowania projektu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej udzielonej przez Królestwo Norwegii poprzez Norweski Mechanizm Finansowy nie podlegają zwolnieniu na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na niespełnienie przesłanki określonej w lit. a) wyżej powołanego przepisu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 24.10.2011 r. (data wpływu 02.11.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego wynagrodzeń finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego wynagrodzeń finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W okresie 1 lutego 2009 r. - 31 lipca 2010 r. Wnioskodawczyni była zatrudniona w wymiarze 1/2 etatu jako Koordynator Projektu Jawnie, przejrzyście, odpowiedzialnie. Standardy w organizacjach pozarządowych finansowanego z bezzwrotnej pomocy zagranicznej przekazanej przez Królestwo Norwegii w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Zgodnie z informacją na stronie internetowej Norweskiego Mechanizmu Finansowego prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pod adresem www.eog.gov.pl W październiku 2004 r. polski rząd podpisał dwie umowy, które umożliwiają korzystanie z dodatkowych, obok funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności Unii Europejskiej, źródeł bezzwrotnej pomocy zagranicznej: Memorandum of Understanding wdrażania Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Memorandum of Understanding wdrażania Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Darczyńcami są 3 kraje EFTA: Norwegia, Islandia i Liechtenstein.. W przytaczanym w powyższej informacji Memorandum of Understanding wdrażania Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2004-2009 ustanowionego zgodnie z umową z dnia 14 października 2003 roku pomiędzy Królestwem Norwegii a Wspólnotą Europejską o Norweskim Mechanizmie Finansowym na okres 2004-2009 pomiędzy Królestwem Norwegii a Rzeczpospolitą Polską czytamy Zgodnie z Artykułem 1 Umowy o Norweskim Mechanizmie Finansowym, Norwegia ustanowiła Norweski Mechanizm Finansowy, którego celem jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. (...) Zgodnie z Artykułem 2 Umowy, Norwegia przeznaczy na Norweski Mechanizm Finansowy 567 milionów euro (...) Norwegia udostępni środki finansowe na projekty kwalifikowane do wsparcia proponowane przez Rzeczpospolitą Polską, zgodne z Norweskim Mechanizmem Finansowym. We wszystkich oficjalnych dokumentach Norweski Mechanizm Finansowy i środki z niego pochodzące określane są jako bezzwrotna pomoc zagraniczna, nie pozostawiając żadnych wątpliwości co do ich zagranicznego pochodzenia, a był nim budżet obcego państwa - Królestwo Norwegii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty