Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2012, sygn. IBPBII/2/415-1310/12/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1310/12/JG
Czy wnioskodawca musi zapłacić podatek od transakcji cywilnoprawnej sprzedaży nieruchomości w sytuacji, gdy w posiadaniu tegoż mieszkania był od 1999 r. do 2012 r. i zamieszkiwał ten lokal mieszkalny przez cały ten okres?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 26 września 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 września 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca wraz z żoną w 1999 r. zakupił mieszkanie. Zakup nieruchomości był potwierdzony aktem notarialnym. Po dziesięciu latach w 2009 r. małżonkowie otrzymali zawiadomienie z Sądu gdzie był wpis do księgi wieczystej o niezgodności treści z rzeczywistym stanem prawnym polegającym na nie podpisaniu przez notariusza aktu notarialnego, czyli akt notarialny nie miał mocy prawnej gdzie winę za zaistniałą sytuacje ponosi notariusz. Po wielokrotnych wizytach w Izbie Notarialnej i próbie rozwiązania problemu małżonkowie musieli akt notarialny sporządzić jeszcze raz. Małżonkowie odszukali poprzednich właścicieli mieszkania i w innej kancelarii notarialnej nastąpiło powtórne sporządzenie aktu notarialnego. Wnioskodawca podkreślił, iż przy akcie notarialnym z 1999 r. małżonkowie ponieśli wydatki z racji zakupu nieruchomości. Również w 2009 r. zapłacili wszystkie należności, jakie wynikają z zakupu nieruchomości, chociaż w Izbie Notarialnej obiecano im, że powtórny akt notarialny będzie sporządzony za przysłowiową złotówkę. Tak się jednak nie stało i wydatki na zakup mieszkania małżonkowie ponieśli dwukrotnie. Małżonkowie od 1999 r. do 2012 r. byli w posiadaniu tegoż mieszkania, które było przez nich zamieszkiwane. W 2012 r. małżonkowie sprzedali mieszkanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty