Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2012, sygn. IBPP2/443-977/12/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-977/12/WN
stawka podatku VAT na wykonane przez Wnioskodawcę prace w budynkach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, polegające na wykonywaniu schodów, posadzek, tarasów i parapetów oraz na wykonywaniu blatów kuchennych i łazienkowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2012r. (data wpływu 21 września 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na wykonane przez Wnioskodawcę prace w budynkach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, polegające na:
- wykonywaniu schodów, posadzek, tarasów i parapetów jest prawidłowe,
- wykonywaniu blatów kuchennych i łazienkowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 września 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na wykonane przez Wnioskodawcę prace w budynkach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, polegające na wykonywaniu schodów, posadzek, tarasów i parapetów oraz blatów kuchennych i łazienkowych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie cięcia kamienia, formowania kamienia, jak również wykańczania kamienia (usługa ta znajduje się w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod symbolem 23.70.Z oraz w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 43.3.) oraz wykonywania robót budowlanych wykończeniowych). Wnioskodawca wykonuje usługi z zakupionego wcześniej kamienia naturalnego, polegające na wymiarze, cięciu, formowaniu i montażu tegoż kamienia w postaci schodów, posadzek, tarasów, parapetów, blatów kuchennych i łazienkowych. Zakupowany kamień naturalny to najczęściej granit, marmur, piaskowiec. Swoje wyroby Wnioskodawca montuje zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz obiektów budownictwa mieszkaniowego zgodnie z zawartą z klientem umową. Umowa obejmuje wykonanie kompleksowej usługi polegającej na montażu elementów kamiennych posadzki, parapety, kominki, itd., przy użyciu własnych narzędzi i zakupionych materiałów pomocniczych - kleje, cementy, kotwy mocujące, impregnaty, silikony, fugi, itp. Wszystkie elementy charakteryzują się trwałym powiązaniem ze strukturą budynku mieszkalnego lub stanowią element jego infrastruktury. Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym, podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wystąpił do Głównego Urzędu Statystycznego, z zapytaniem, do której grupy, należą wykonywane przez niego usługi. Główny Urząd Statystyczny odpowiedział, iż usługi te znajdują się w dziale 43 - Roboty budowlane specjalistyczne (zał. odpowiedź z GUS). Przedmiotem umowy między Wnioskodawcą, a kontrahentem są usługi budowlano-montażowe oraz remontowe i modernizacyjne, polegające na montażu elementów kamiennych przy użyciu własnych narzędzi i zakupionych materiałów pomocniczych. Wnioskodawca świadczy usługi nie tylko w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym, ale także w zakresie robót budowlano-montażowych, remontowych i modernizacyjnych w zakresie usług kamieniarskich, (dotyczących budynków mieszkalnych jednorodzinnych PKOB 111). Wnioskodawca zamierza stosować stawkę obniżoną 8% do budynków mieszkaniowych sklasyfikowanych w PKOB 111, o których mowa w artykule 41 ust. 12 i ust. 12a ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty