18.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2012, sygn. IBPBII/1/436-318/12/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-318/12/AA

Czy transakcje sprzedaży przez sprzedającego na rzecz Wnioskodawcy rynku zbytu, towarów oraz wyposażenia będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 19 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia składników majątkowych, tj. rynku zbytu, towarów oraz wyposażenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia składników majątkowych, tj. rynku zbytu, towarów oraz wyposażenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest sprzedaż artykułów spożywczych podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W dniu 01 sierpnia 2012 r. Wnioskodawca zawarł umowę inwestycyjną z określonym podmiotem będącym spółką jawną (sprzedającym) oraz dwiema osobami fizycznymi będącymi wspólnikami sprzedającego, określającą zasady przejęcia przez Wnioskodawcę od sprzedającego określonych w umowie inwestycyjnej:

  1. Rynku zbytu, przez co rozumie się: bazy danych kontrahentów przedsiębiorstwa oraz zespół wszelkich innych danych, informacji i mechanizmów umożliwiający kontakt przedsiębiorstwa z producentami i dostawcami oraz kontakt przedsiębiorstwa ze stałymi i potencjalnymi odbiorcami produktów (...) w celu dokonywania transakcji handlowych - wykorzystywane przez przedsiębiorstwo w bieżącej działalności - ze szczególnym uwzględnieniem wypracowanych warunków współpracy, cen zakupów i sprzedaży, terminów płatności, innych postanowień umów z kontrahentami, itp. Zgodnie z umową inwestycyjną, przez przedsiębiorstwo rozumie się przedsiębiorstwo prowadzone przez sprzedającego pod oznaczoną w umowie inwestycyjnej firmą, o wskazanych w umowie inwestycyjnej adresie siedziby, adresie głównego miejsca wykonywania działalności, NIP i Regon, które to przedsiębiorstwo według oświadczenia sprzedającego jest jednym z wiodących dystrybutorów artykułów spożywczych (...) w województwie małopolskim.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne