Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2012, sygn. IBPP2/443-826/12/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-826/12/ICz
Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług transportu towarów oraz zastosowanie kursu walut.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2012r. (data wpływu 8 sierpnia 2012r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 8 listopada 2012r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług transportu towarów oraz zastosowania kursu walut jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 sierpnia 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług transportu towarów oraz zastosowania kursu walut.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 8 listopada 2012r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 29 października 2012r. znak: IBPP2/443-826/12/ICz.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem podatku VAT w Polsce, prowadzi działalność m. in. w zakresie świadczenia usług transportowych.
Wnioskodawca (zwany dalej również Spółką) zawiera umowy z kontrahentami zagranicznymi na świadczenie usług transportowych. Kontrahenci zagraniczni są podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą. Umowy mają charakter sporadyczny i dotyczą jednego lub kilku przewozów (tzn. wymagają użycia jednego lub kilku samochodów). Często zdarza się również, że Wnioskodawca nawiązuje sporadyczną współpracę z kontrahentem zagranicznym, w którym zgadza się na wykonywanie w określonym czasie (np. miesiąc) usług transportu międzynarodowego (zarówno w ramach UE jak i poza jej granice) na każde jego wezwanie skierowane w godzinach pracy zakładu Wnioskodawcy, w dowolnym wskazanym przez Zamawiającego kierunku (cała Europa) i według zmiennych potrzeb. Poszczególne wezwania do zorganizowania transportu określonego towaru przyjmowane są ustnie (telefonicznie), e-mailowo lub pisemnie. Ograniczają się one głównie do określenia nadawcy, trasy przejazdu, miejsca załadunku i rozładunku, terminu załadunku i rozładunku towarów. Poszczególne zlecenia na rzecz kontrahenta odbywają się z różną częstotliwością (od jednego do kilkudziesięciu zleceń w miesiącu w zależności od potrzeb).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty