Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2012, sygn. IBPBII/2/415-1064/12/NG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1064/12/NG
W jaki sposób wnioskodawca powinien ustalić koszty uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia akcji SKA w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne), które wnioskodawca obejmie za wkłady niepieniężne, biorąc pod uwagę, iż wartość nominalna zbywanych akcji SKA będzie równa wartości rynkowej wkładów niepieniężnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 06 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia w celu umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej objętych w zamian za wkład niepieniężny - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 06 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia w celu umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej objętych w zamian za wkład niepieniężny.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest obywatelem Polski mającym miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, w rozumieniu art. 3 ust. la ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca planuje zostać akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej prawa polskiego (zwanej dalej SKA). Z tego względu wnioskodawca wniesie do SKA wkłady pieniężne jak i wkłady niepieniężne. Wnioskodawca rozważa, iż może wnieść do SKA jako wkład niepieniężny posiadane przez siebie akcje w polskich spółkach akcyjnych i komandytowo-akcyjnych oraz udziały w polskich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością a także akcje i udziały w spółkach kapitałowych mających siedzibę poza granicami Polski (zwane w dalszej części łącznie Akcjami). W zamian za wniesione wkłady (pieniężne i niepieniężne) wnioskodawca otrzyma akcje SKA, których wartość nominalna będzie równa wartości wkładów pieniężnych oraz wartości rynkowej wkładów niepieniężnych. SKA będzie prowadzić działalność inwestycyjną m.in. poprzez inwestowanie w akcje i udziały spółek kapitałowych mających siedzibę w Polsce jak i innych krajach niż Polska oraz w certyfikaty inwestycyjne emitowane przez fundusze inwestycyjne z siedzibą w Polsce i innych krajach. SKA w szczególności będzie nabywać i zbywać akcje oraz udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca nie wyklucza, iż w przyszłości dokona odpłatnego zbycia części albo wszystkich swoich akcji SKA na rzecz SKA w celu ich umorzenia, to jest w trybie tzw. dobrowolnego umorzenia akcji przewidzianego w przepisie art. 359 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych. W wyniku takiego zbycia akcji SKA wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie za zbyte akcje.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty