16.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2012, sygn. IBPBI/1/415-1016/12/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1016/12/ZK

Czy dla ustalenia wartości początkowej środków trwałych właściwa jest metoda, o której mowa w art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura w dniu 28 sierpnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanych we wniosku środków trwałych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanych we wniosku środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej. Wspólnicy spółki nabyli dwie nieruchomości (zwane dalej X i Y), w celu wykorzystania ich we wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej. Działka X stanowi nieruchomość niezabudowaną, natomiast nieruchomość Y zabudowana jest wieloma budynkami i budowlami. Cenę za nieruchomości X i Y strony ustaliły w wyniku rokowań. W treści aktu notarialnego strony wyszczególniły (w złotych) wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu X oraz wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu Y, a także wartość prawa własności budynków i budowli (wszystkich łącznie) znajdujących się na gruncie Y. W akcie notarialnym nie wyszczególniono wartości poszczególnych budynków i budowli znajdujących się na gruncie Y, lecz określono jedynie ich łączną wartość. W przyszłości wspólnicy planują wprowadzenie każdego z budynków i budowli do ewidencji środków trwałych, oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w związku z czym konieczne jest ustalenie wartości początkowej poszczególnych środków trwałych - budynków i budowli. W związku z brakiem możliwości ustalenia ceny nabycia poszczególnych (przyszłych) środków trwałych, Wnioskodawca zamierza dokonać określenia ich wartości początkowej za pomocą metody określonej w art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, korzystając przy tym z wyceny poszczególnych budynków i budowli (środków trwałych) dokonanej przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne