Interpretacja indywidualna z dnia 07.08.2012, sygn. IBPBI/1/415-601/12/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-601/12/KB
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej kosztów ochrony ubezpieczeniowej, wynikających z umowy wzajemnego ubezpieczenia na wypadek śmierci wspólników tej spółki
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2012r. (data wpływu do tut. Biura 18 maja 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej kosztów ochrony ubezpieczeniowej, wynikających z umowy wzajemnego ubezpieczenia na wypadek śmierci wspólników tej spółki jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 maja 2012r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej kosztów ochrony ubezpieczeniowej, wynikających z umowy wzajemnego ubezpieczenia na wypadek śmierci wspólników tej spółki.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca, jako wspólnik dwuosobowej spółki cywilnej, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Jego udział w zysku spółki wynosi 50%. Nie pozostaje w stosunku pracy ze spółką. Wspólnicy uświadomili sobie problemy, które czekają ich w przypadku śmierci jednego z nich. Aby zapobiec tym problemom, postanowili, w oparciu o produkt ubezpieczeniowy, opracować plan zabezpieczenia siebie, jako wspólników spółki cywilnej, tak by uniknąć dylematu: spłacić spadkobierców, czy zlikwidować spółkę. Postanowili zabezpieczyć spółkę przed finansowymi skutkami śmierci jednego z nich. W związku z powyższym, zamierzają zawrzeć umowę ubezpieczenia wzajemnego (krzyżowego) wspólników, które zapewni środki finansowe na pokrycie roszczeń spadkobierców zmarłego wspólnika, a także roszczeń ewentualnych wierzycieli spółki. Ubezpieczenie ma opierać się na zabezpieczeniu krzyżowym, gdzie spółka jest ubezpieczającym, a uposażonymi są wspólnicy wzajemnie wobec siebie. Aby ubezpieczenie spełniało powyższy cel, suma ubezpieczenia ma być zbliżona do kwoty, którą trzeba by przeznaczyć na spłatę spadkobierców, zatem nie może być niższa niż wysokość wkładu wniesionego przez każdego wspólnika i jego udział w zyskach. Kwota ta zostanie obliczona na podstawie oszacowania wartości spółki. Jako produkt spełniające ww. cele, wspólnicy wybrali ubezpieczenie z funduszem kapitałowym lub, w przypadku niekorzystnej oceny ryzyka zdrowotnego, inny produkt oferowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W przypadku obu ww. produktów przedmiotem ubezpieczenia jest życie ubezpieczonego. Ochrona ubezpieczeniowa polega na zobowiązaniu towarzystwa ubezpieczeniowego do wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego w razie śmierci ubezpieczonego, która nastąpiła w czasie ochrony ubezpieczeniowej. Żaden ze wspólników nie chce prowadzić spółki wraz ze spadkobiercami drugiego wspólnika. Umowa spółki nie zawiera zastrzeżenia, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce. Biorąc pod uwagę fakt, iż spółka jest dwuosobowa, wspólnicy zamierzają rozszerzyć skład osobowy spółki o kolejnego wspólnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty