13.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2012, sygn. IPTPP4/443-640/12-4/ALN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-640/12-4/ALN

Opodatkowanie kosztów dojazdu przez biegłego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 września 2012 r. (data wpływu 12 września 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29 listopada 2012 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów dojazdu przez biegłego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów dojazdu przez biegłego.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 listopada 2012 r. (data wpływu) w zakresie rodzaju sprawy i przepisów prawa podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest mistrzem kominiarskim. Prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą. Jest płatnikiem VAT. Dodatkowo ze względu na wiedzę, staż i wykształcenie został wpisany na listę biegłych ds. kominiarstwa przy Sądzie Okręgowym. Kilka razy w roku wykonuje opinie dotyczące przewodów kominowych na potrzeby sądowe. Wystawia wtedy fakturę VAT (kserokopia w załączeniu). Koszt pracy zawiera ilość przepracowanych godzin x ustawowa stawka dla biegłego oraz ilość dojazd, czyli ilość przejechanych kilometrów do miejsca oględzin kominów x ryczałt za kilometr. Do obu kwot netto (godziny i km) dolicza obowiązujący podatek VAT (23%) zgodnie z sugestiami Urzędu Skarbowego (Informacja). Sąd Okręgowy zwrócił Wnioskodawcy ostatnią fakturę wraz z uzasadnieniem (kserokopia w załączeniu), że zgodnie z Kodeksem. Pracy - art. 77 par. 2 Ustawy z dnia 26.06.1974 r. nie ma możliwości podwyższenia kosztów przejazdu o podatek VAT. Po kolejnej wizycie Wnioskodawcy w Urzędzie Skarbowym, jak podaje Zainteresowany - Panie w Informacji wskazały, że VAT ma jednak doliczać, a w Sądzie nie mają racji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne