06.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2012, sygn. IPTPP4/443-712/12-2/OS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-712/12-2/OS

Czy Wnioskodawca winien zastosować się do zasad rozliczenia podatku VAT wynikających ze skorygowanych faktur, wskazanych w art. 4a w związku z art 4c ustawy o podatku od towarów i usług, tj. dokonać zmniejszenia kwot podatku w rozliczeniu za okres bieżący, po spełnieniu warunków określonych w tych przepisach?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2012 r. (data wpływu 12 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktur korygujących jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktur korygujących.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako spółka cywilna. Jest zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca dokonał w okresie od 2007 do 2009 roku sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałami we współwłasności części nieruchomości wspólnej, które stanowiły grunt wraz ze znajdującymi się na nich naziemnymi stanowiskami postojowymi, chodnikami, placem zabaw i innymi elementami zagospodarowania terenu oraz wspólne części budynku i urządzenia, w szczególności: fundamenty, ściany konstrukcyjne, ściany zewnętrzne, dach, klatki schodowe, instalacje, pomieszczenia techniczne, tarasy, balkony, garaż podziemny i inne pomieszczenia niemieszkalne zlokalizowane w budynku, przy czym niektóre części wspólne zostały wyłączone ze wspólnego korzystania i są oddane do wyłącznego korzystania nabywcom lokalu. Sprzedaży dokonano na podstawie umów o ustanowieniu odrębnej własności lokali i ich sprzedaży oraz o podział do korzystania nieruchomości wspólnej, zawartych w formie aktu notarialnego. W umowach wskazano cenę sprzedaży w kwotach obejmujących podatek VAT. Sprzedaż udokumentowana została fakturami VAT. Odbiorcami faktur VAT byli/są osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. W fakturach w odrębnych pozycjach wskazano wartość lokalu mieszkalnego oraz miejsca garażowego (części wspólnej). Zastosowano w nich, błędną - zawyżoną - stawkę podatku VAT (22%) w odniesieniu do części wspólnych przeznaczonych do wyłącznego korzystania przez nabywców lokali mieszkalnych. W tej sytuacji Wnioskodawca zamierza wystawić faktury korygujące, w których zostanie wykazana prawidłowa stawka podatku (7%) również w zakresie części wspólnych budynku mieszkalnego i przesłać je nabywcom. W stanie faktycznym sprawy nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 29 ust. 4b ustawy o podatku od towarów i usług. Dodać należy, że przedmiotowe lokale są częściami obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy VAT (w brzmieniu obowiązującym do końca 2007 roku) w związku z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy VAT oraz obiektami, o których mowa w art. 41 ust. 12a ustawy VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 roku lokale mieszkalne o metrażu nie przekraczającym 150 m.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne