Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2012, sygn. IPTPB3/423-303/12-2/PM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/423-303/12-2/PM
Czy odsetki od pożyczki, za którą został nabyty środek trwały, naliczone do dnia przekazania środka trwałego Spółce do używania, które nie mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, powiększają cenę nabycia środka trwałego, zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym czy odpisy amortyzacyjne w części odpowiadającej odsetkom od pożyczki udzielonej w ramach tzw. cienkiej kapitalizacji stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2012 r. (data wpływu 3 września 2012 r.), reprezentowanej przez pełnomocnika o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania przepisów o niedostatecznej kapitalizacji w przypadku odsetek od pożyczki udzielonej przez udziałowców Spółki, które zwiększają wartość początkową inwestycji jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zastosowania przepisów o niedostatecznej kapitalizacji w przypadku odsetek od pożyczki udzielonej przez udziałowców Spółki, które zwiększają wartość początkową inwestycji.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskująca Spółka nabyła środek trwały za środki finansowe pochodzące z pożyczki zaciągniętej od Jej udziałowców posiadających ponad 25% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Wartość tego zadłużenia przekroczyła trzykrotność wartości kapitału zakładowego Spółki. Tym samym odsetki od przedmiotowej pożyczki nie mogły zostać w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, co wynika z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty