05.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2012, sygn. IPTPB2/415-624/11-3/12-S/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/415-624/11-3/12-S/AK

Czy będąc osobą niepełnosprawną Wnioskodawca ma prawo do odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2011 r. kwoty 3.900,00 zł poniesionej na zabieg wszczepienia implantu sztucznej soczewki do oka, obejmującej koszt sztucznej soczewki, jako wydatku poniesionego na cele rehabilitacyjne, związanego z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych na podstawie art. 26 ust. 1 i ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów uwzględniając prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2011 r. (data wpływu 14 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne w części dotyczącej:

  • poniesionych kosztów zabiegu operacyjnego wszczepienia implantu soczewki jest nieprawidłowe,
  • poniesionych kosztów zakupu implantu sztucznej soczewki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca ma 82 lata, jest osobą niepełnosprawną, posiada orzeczenie ZOON. O zakwalifikowaniu Go przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności jako osoby niepełnosprawnej w stopniu całkowitym niepełnosprawności (symbol przyczyny niepełnosprawności 07-S, 10-N) oraz umiarkowanym (symbol przyczyny niepełnosprawności 04-0). U Wnioskodawcy zdiagnozowano nieodwracalne zmiany chorobowe narządu wzroku: zmętnienie soczewki oka prawego zaćmę korowotylnotorebkową i zwyrodnienie centralne siatkówki, upośledzające w istotny sposób jakość życia i widzenia, wpływające również na inne zaburzenia funkcjonowania organizmu. Przy tego typu schorzeniu według diagnozy lekarzy okulistów nie ma leków, ćwiczeń, czy okularów, które mogłyby skutecznie przywrócić sprawność widzenia w oku. Jedyną skuteczną metodą rehabilitacji niesprawnego narządu wzroku jest zastąpienie uszkodzonej soczewki sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, która odtworzy naturalną funkcję uszkodzonego organu. Po przeprowadzonej diagnostyce okulistycznej i kwalifikacji do zabiegu przez lekarza okulistę, w dniu 11 maja 2011 r. Wnioskodawca poddał się zabiegowi fakoemulsyfikacji z równoczesnym wszczepem sztucznej soczewki do torebki oka prawego. Zabieg przeprowadzony został metodą fakoemulsyfikacji, zwaną chirurgią małego cięcia, polegał na rozbiciu zmętniałej soczewki oka za pomocą ultradźwięków i wprowadzeniu do komory oka poprzez niewielkie nacięcie implantu miękkiej soczewki zwijalnej. Zabieg został przeprowadzony w NZOZ Prywatnym Szpitalu. Koszt przeprowadzenia zabiegu obejmującego koszt sztucznej soczewki wyniósł xxx zł. Wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na ww. zabieg udokumentowane zostały fakturą VAT, potwierdzającą ich poniesienie. Wnioskodawca oświadcza, że wydatki nie zostały sfinansowane, dofinansowane ze środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, nie zostały też zwrócone w jakiejkolwiek innej formie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne