Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2012, sygn. IPTPP4/443-271/12-4/UNR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-271/12-4/UNR
Czy możliwe jest odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu oraz zakupu paliwa do tego samochodu w pełnej wysokości?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2012 r. (data wpływu 16 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 lipca 2012 r. (data wpływu 11 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości od zakupu samochodu osobowego specjalnego (bankowozu) oraz paliwa do tego samochodu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości od zakupu samochodu osobowego specjalnego (bankowozu) oraz paliwa do tego samochodu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi firmę świadczącą usługi sprzętem budowlanym oraz wynajem sprzętu budowlanego (dźwigi, koparki, podnośniki, transport samochodami ciężarowymi) oraz Zakład Pogrzebowy. Zainteresowany jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Zarówno działalność związana z usługami sprzętem budowlanym jak i prowadzenie zakładu pogrzebowego związane jest z licznymi transakcjami finansowymi, a co za tym idzie przewozem gotówki w znacznej ilości. Specyfika branży (praca na budowach), zwłaszcza świadczenie usług osobom fizycznym związana jest z przyjmowaniem zapłaty za usługę w gotówce. Zakup sprzętu oraz części często dokonywany jest za granicą, gdzie również najczęściej wymagana jest płatność w gotówce. Zwłaszcza w obecnej sytuacji na rynku, gdzie coraz częściej zdarzają się nieuczciwi kontrahenci i płatności przelewem nie są dokonywane przez dłuższy czas, a nawet w ogóle.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty