Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2012, sygn. ILPB4/423-232/12-4/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-232/12-4/ŁM
1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, potrącenie zobowiązań Spółki wobec Wspólnika wyrażonych w Euro z wierzytelnością z tytułu wniesienia dopłat, wyrażoną w walucie polskiej uprawnia do rozpoznania na tej transakcji podatkowych różnic kursowych?
2. Czy w celu obliczenia różnic kursowych w powyższej sytuacji, Spółka przyjęła prawidłowe założenie, że należy wziąć pod uwagę średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania zobowiązania wobec Wspólnika oraz średni kurs NBP z daty rozliczenia tego rozrachunku tj. z dnia poprzedzającego dzień zawarcia umowy o dokonaniu potrącenia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2012 r. (data wpływu 27.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych jest:
- prawidłowe - w zakresie zakupu towarów i usług,
- nieprawidłowe - w zakresie otrzymania pożyczki oraz odsetek od spłaconej pożyczki.
UZASADNIENIE
W dniu 27 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 17 października 2012 r. (data wpływu 22.10.2012 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą siedzibę na terytorium Polski (dalej także: Spółka). W celu poprawy sytuacji finansowej Spółki, Zgromadzenie Wspólników planuje powziąć Uchwałę o wniesieniu dopłat do kapitału rezerwowego, które zostałoby dokonane zgodnie z art. 177 Kodeksu spółek handlowych. Uchwała Wspólników określać będzie wartość dopłat w walucie polskiej lub walucie obcej. W tej kwestii nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji. Jako kolejny krok planowane jest dokonanie potrącenia należności od Wspólnika Spółki powstałej w wyniku powzięcia Uchwały o wniesieniu dopłat ze zobowiązaniami Spółki wobec tego Wspólnika, które powstały w związku z przeprowadzonymi transakcjami i na dzień obecny stanowią wierzytelności wymagalne. Wszystkie zobowiązania wyrażone są w Euro i zostały dla celów wyceny przeliczone po kursach średnich NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ich powstanie. Kompensata dokonana zostanie w oparciu o zawartą umowę pomiędzy Wspólnikiem a Spółką określającą kwotę kompensaty w Euro i w walucie polskiej, przy czym do przeliczenia zastosowany będzie kurs średni ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zawarcia umowy o potrąceniu wzajemnych wierzytelności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty