Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2012, sygn. ILPP5/443-25/12-4/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-25/12-4/PG
Zwolnienie od podatku VAT świadczonych usług szkoleniowych finansowanych co najmniej w 70% ze środków publicznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2012 r. (data wpływu 17 września 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 6 listopada 2012 r. (data wpływu 9 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dla usług szkoleniowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dla usług szkoleniowych. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 listopada 2012 r. (data wpływu 9 listopada 2012 r.) o informacje doprecyzowujące opis sprawy oraz własne stanowisko do sformułowanych pytań.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca złożył ofertę w postępowaniu w ramach zamówień publicznych na wykonanie zadania polegającego na: przygotowaniu warsztatów grupowych oraz coachingu indywidualnego w ramach projektu pn. Akademia współfinansowanego ze środków unijnych.
W ofercie tej Zainteresowany wpisał, iż usługa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23% . Oferta ta została przez zamawiającego poprawiona w zakresie podatku VAT, ponieważ zamawiający stwierdził, iż usługa ta jest zwolniona od tego podatku, ponieważ jest finansowana w co najmniej 70% ze środków unijnych. Na poparcie takiego stanowiska powołano się na pismo Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w kontekście interpretacji Ministerstwa Finansów, z którego wynika, że wszystkie szkolenia w ramach PO KL wiążą się z kształceniem zawodowym i przekwalifikowaniem zawodowym, zdefiniowanym w przepisach prawa podatkowego i w związku z tym powinny być zwolnione od podatku VAT o ile są finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych. Takie stanowisko co do stawki VAT prezentowane jest przez wielu zamawiających, którzy w specyfikacji istotnych warunków zamówienia wskazują wręcz, że usługi objęte zamówieniem z uwagi na wskazane już powyżej okoliczności (finansowanie ze środków publicznych) korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty