Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2012, sygn. ILPP2/443-875/12-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-875/12-2/MR
Czy wynagrodzenie z tytułu świadczonych przez Spółkę usług pośrednictwa finansowego i ubezpieczeniowego wlicza się do obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2012 r. (data wpływu 22 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy wartość wynagrodzenia za świadczenie usług pośrednictwa finansowego i ubezpieczeniowego należy wyłączyć z obrotu służącego do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy wartość wynagrodzenia za świadczenie usług pośrednictwa finansowego i ubezpieczeniowego należy wyłączyć z obrotu służącego do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Spółka zajmuje się sprzedażą detaliczną m.in. sprzętu komputerowego, artykułów gospodarstwa domowego oraz sprzętu radiowo-telewizyjnego. Spółka jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.
W ramach wykonywanej działalności gospodarczej Spółka wykonuje również usługi pośrednictwa finansowego i ubezpieczeniowego, które są zwolnione od podatku VAT Spółka oferuje swoim klientom usługi (np. dodatkowych ubezpieczeń do sprzedawanego asortymentu, udzielanie kredytów, zawieranie umów leasingowych) innych podmiotów (banków, towarzystw ubezpieczeniowych, towarzystw leasingowych, itp.) w zamian za otrzymywaną od tych podmiotów prowizję. Na prowizję tę Spółka wystawi fakturę VAT za usługi. Usługi te korzystać będą ze zwolnienia od podatku VAT. Świadczenie usług pośrednictwa finansowego czy ubezpieczeniowego związane jest z próbą zwiększenia sprzedaży produktów Spółki poprzez zaoferowanie jej klientom bardziej atrakcyjnej i kompleksowej oferty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty