Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2012, sygn. ITPB2/415-861a/12/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-861a/12/IL
Skutki podatkowe sprzedaży mieszkania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zmianami ) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku złożonym w dniu 12 września 2012 r. (data wpływu), uzupełnionym pismem w dniu 17 grudnia 2012 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 września 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem w dniu 17 grudnia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania.
We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.
Po zmarłym w dniu 23 marca 2011 r. bracie, którego od 2002 r. był Pan opiekunem prawnym nabył Pan w drodze spadku mieszkanie (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego) w udziale wynoszącym 1/3 części. Pozostałymi spadkobiercami byli Pana dwaj bracia. Zmarły brat był całkowicie ubezwłasnowolniony i koszty związane zarówno z utrzymaniem tego mieszkania jak i inne ponosił Pan. Pana bracia notarialnie przekazali Panu nieodpłatnie swoje udziały w ww. mieszkaniu. Wyrokiem Sądu w styczniu 2012 r. całość tego mieszkania została przyznana Panu bez zobowiązań na rzecz braci tj. bez spłat i dopłat. Planuje Pan część kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania przekazać braciom. Wskazuje Pan, że od uzyskanej kwoty ze sprzedaży mieszkania jest Pan zobowiązany odprowadzić podatek w wysokości 19%. Obecnie zamieszkuje Pan w domu na wsi, gdzie jest Pan zameldowany. Dom nosi nazwę domu letniskowego całorocznego i został postawiony na działce budowlanej nabytej od Urzędu Gminy i Miasta, a nazwa tego domu letniskowego całorocznego wywodzi się z położenia, ponieważ wioska w której Pan zamieszkuje jest miejscowością letniskową i zmiana jego nazwy na mieszkalny jest strata dla gminy, więc wszystkie domy noszą tę nazwę. Dom ten stoi na stałych fundamentach jest podpiwniczony, ogrzewany, z łazienką, jak również posiada wszystkie wygody.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty