03.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2012, sygn. ITPP1/443-1080/12/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1080/12/AJ

Czy Spółka komandytowa, do której wniesiono ww. kasy rejestrujące w ramach wniesionego przedsiębiorstwa H, będzie mogła użytkować te kasy po wymianie modułu jako rezerwowe w oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej, Kodeksu cywilnego, i rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2012 r. (data wpływu 6 września 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W złożonym wniosku do niego przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Firma H (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, podatnik podatku od towarów i usług) wniosła przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, jako wkład do Spółki komandytowej. Wniesienie aportu zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Firma prowadziła między innymi działalność gastronomiczną w dwóch barach kebab. W tych dwóch barach prowadzono ewidencję sprzedaży za pomocą kas rejestrujących, zgłoszonych i zarejestrowanych w urzędzie skarbowym. W momencie przeniesienia przedsiębiorstwa te dwie kasy zostały przez Firmę i serwisanta zgłoszone do wyrejestrowania i czekają na odczyt pamięci fiskalnej i sporządzenie protokołu w umówionym terminie. Spółka komandytowa zakupiła nowe kasy, zgłosiła je w urzędzie skarbowym i dokonuje rejestracji sprzedaży w barach przy pomocy nowych kas rejestrujących.

Spółka komandytowa zamierza wykorzystać wyrejestrowane kasy fiskalne jako dwie kasy rezerwowe po dokonaniu odczytu w urzędzie skarbowym i po wymianie modułu przez producenta tychże kas Firmę P. Z publikowanych interpretacji i informacji w KIP wynika, iż można takich czynności dokonać i wykorzystać kasy w nowej Spółce (m.in. pismo z 31 marca 2005 r. Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu PP/443-40-1-2/05 użytkowanie kasy w nowej spółce). Wątpliwość Spółki i producenta powoduje fakt, iż przedmiotowe kasy nie posiadają już ważnej homologacji w załączeniu pismo P. Spółka wskazuje, iż Firma H, pomimo braku już ważnej homologacji mogłaby je używać nadal.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne