10.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2012, sygn. ITPB2/415-858/12/MU, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-858/12/MU

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2012 r. (data wpływu 12 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość mieszkalną (mieszkanie) w 2009 r. w drodze spadku. We wrześniu 2010 r. Wnioskodawczyni sprzedała powyższą nieruchomość. Część środków otrzymanych ze zbycia powyższej nieruchomości Wnioskodawczyni wydatkowała na remont własnego budynku mieszkalnego. Pozostałą część przychodów z tytułu zbycia ww. nieruchomości mieszkalnej nabytej w drodze spadku w 2009 r. Wnioskodawczyni zamierza do końca 2012 r. wydatkować na własne cele mieszkaniowe i nabyć, w szczególności udział w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość wraz z udziałem w gruncie albo prawie użytkowania wieczystego związanych z tym lokalem.

Wnioskodawczyni rozważa nabycie udziału w lokalu mieszkalnym swojej córki. Ze względu na różnice pomiędzy wartością nabywanego udziału, a kwotą przychodów otrzymanych ze zbycia nieruchomości spadkowej, Wnioskodawczyni będzie w stanie nabyć udział w takim lokalu nie większy niż 20%. W wyniku nabycia udziału w lokalu mieszkalnym, Wnioskodawczyni będzie współwłaścicielem tego lokalu mieszkalnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne