Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2012, sygn. ITPB1/415-950/12/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-950/12/WM
W którym momencie należało przyjąć lokal użytkowy jako środek trwały, a także kiedy należało zwiększyć jego wartość początkową o dokonany remont?W którym momencie należało ująć w koszty uzyskania przychodów wydatki poniesione na zakup wyposażenia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2012 r. (data wpływu 3 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu wykorzystywania lokalu użytkowego w działalności gospodarczej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu wykorzystywania lokalu użytkowego w działalności gospodarczej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni jako wspólnik spółki cywilnej prowadzi od 2 września 1999 r. działalność gospodarczą w zakresie kancelarii notarialnej. W 2010 r. Wnioskodawczyni zakupiła wraz ze wspólnikiem lokal użytkowy. W dniu 22 kwietnia 2010 r. wspólnicy podpisali akt notarialny w formie umowy przedwstępnej, na co wystawiono faktury VAT. Następnie w dniu 1 września 2010 r. podpisano akt końcowy, w związku z czym, wspólnicy otrzymali i opłacili kolejne faktury VAT. Ponieważ zakupiony lokal nie nadawał się do użytku, w 2011 r. Wnioskodawczyni i jej wspólnik dokonali remontu, ponosząc szereg wydatków dokumentowanych fakturami VAT. W dniu 26 września 2011 r. podpisano protokół zdawczo odbiorczy dokonanego remontu. Po wyremontowaniu lokalu wspólnicy spółki cywilnej zakupili niezbędne meble i innego rodzaju wyposażenie, których nabycie udokumentowane było fakturami VAT. Wnioskodawczyni wskazała, że wartość jednostkowa mebli i wyposażenia nie przekracza 3.500 zł. Zakupiony lokal użytkowy został przyjęty do ewidencji środków trwałych w kwietniu 2012 r., kiedy zostało w nim rozpoczęte prowadzenie działalności gospodarczej. Nie zwiększono wartości początkowej ww. lokalu o wartość remontu, do kosztów uzyskania przychodów, nie zostały zaliczone wydatki na zakup wyposażenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty