22.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2012, sygn. ITPP2/443-1071b/12/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1071b/12/RS

Podstawa opodatkowania czynności wniesienia aportem znaków towarowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2012 r. (data wpływu 4 września 2012 r.), uzupełnionym w dniach 2 i 7 listopada 2012 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania czynności wniesienia aportem znaków towarowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 2 i 7 listopada 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania czynności wniesienia aportem znaków towarowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednym z największych na rynku polskim producentów pasz dla drobiu, trzody i bydła. Prowadzi działalność produkcyjną poprzez sieć kilku wytwórni rozmieszczonych na terenie kraju. Jest właścicielem znaków towarowych zarejestrowanych lub zgłoszonych do rejestracji w Urzędzie Patentowym lub w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Obecnie rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji ukierunkowanej na efektywniejsze wykorzystanie ww. znaków w prowadzonej działalności. W ramach obecnie rozważanego etapu restrukturyzacji planuje zawiązać spółkę osobową prawa handlowego tj. spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: SKA"), w której zostanie akcjonariuszem, komplementariuszem będzie podmiot trzeci. Następnie Wnioskodawca zamierza przenieść prawa majątkowe związane z posiadanymi znakami do SKA. Powyższy transfer praw majątkowych zostanie przeprowadzony przez wniesienie praw do znaków do SKA w formie wkładu niepieniężnego. W chwili obecnej nie podjął jeszcze decyzji czy wniesienie znaków aportem nastąpi w bezpośrednim związku z zawiązaniem SKA i obowiązkiem pokrycia całego kapitału zakładowego przy powstaniu spółki, czy na późniejszym etapie. Za dokonany aport uzyska akcje w kapitale zakładowym. Część wartości wkładu zostanie wniesiona na pokrycie kapitału zakładowego, natomiast nadwyżka wartości wnoszonego wkładu nad wartością nominalną akcji obejmowanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport (tzw. agio emisyjne) zostanie wniesiona na kapitał zapasowy SKA. Po dokonaniu aportu, rozważane jest zawarcie między Spółką a SKA odpowiednich umów na korzystanie ze znaków. Wnioskodawca będzie mógł skupić swe działania na podstawowej działalności gospodarczej (tj. produkcji i sprzedaży pasz dla drobiu, trzody i bydła). Nie wyklucza, iż w ramach czynności zarządzania prawami własności intelektualnej SKA w przyszłości będzie dokonywać zbycia wszystkich lub tylko niektórych znaków do innych podmiotów, które będą wchodziły w skład grupy Wnioskodawcy. Wartość wkładu niepieniężnego (aportu) zostanie określona w umowie aportu i będzie równa wartości rynkowej znaków na dzień wniesienia aportem (określonej przez podmiot specjalizujący się w wycenach wartości niematerialnych i prawnych). Wartość przedmiotu aportu określona w umowie aportu skalkulowana zostanie jako wartość netto, tj nie będzie ona uwzględniała kwoty podatku od towarów i usług, który byłby należny przy zbyciu przedmiotu aportu w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne