Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2012, sygn. ITPP3/443-149/12/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-149/12/JK
Opodatkowanie wyrobów tytoniowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2012 r. (data wpływu 9 sierpnia 2012 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą sprzedaży liści tytoniu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą sprzedaży liści tytoniu.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka zamierza uruchomić punkt skupu i sprzedaży płodów rolnych z przewagą skupu nieprzetworzonych liści tytoniu od rolników-plantatorów lub firm zajmujących się handlem liśćmi tytoniu, w tym rolników-plantatorów lub firm zlokalizowanych na terenie krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Liście będą nabywane i sprzedawane w całości tak, jak przygotowują je plantatorzy (dostawcy) przed dostarczeniem do skupów. Liście powinny być nieodżyłowane, niepocięte lub pokruszone, nieprzetworzone chemicznie lub przemysłowo i wysuszone do wilgotności pozwalającej na przechowywanie liści w magazynie. Spółka wskazuje, iż nie zamierza przetwarzać liści, lecz tylko je nabywać i sprzedawać w całości jako nieprzetworzone. Nabyte od plantatorów (dostawców) liście, Wnioskodawca zamierza sprzedawać hurtowo lub detalicznie firmom lub osobom, które będą chciały nabyć dany produkt. Wnioskodawca wskazuje, że nie będzie sprzedawać tytoniu do palenia, lecz tylko wyroby na użytek w gospodarstwie rolnym, domowym lub w innych celach, np. jako nawóz bakteriobójczy, nawóz grzybobójczy, środek odstraszający na owady i insekty, odświeżacz zapachu oraz likwidator nieprzyjemnego (porannego) zapachu z ust. Wnioskodawca wskazuje, iż liście tytoniu w opisanej postaci, bez dalszej obróbki nie nadają się do palenia, ani do wytwarzania z nich cygar lub cygaretek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty