Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2012, sygn. ITPP1/443-817/12/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-817/12/MN
Brak opodatkowania czynności polegającej na nieodpłatnym przekazaniu ekranu akustycznego oraz prawa do odliczenia podatku.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2012 r. (data wpływu 9 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności polegającej na nieodpłatnym przekazaniu ekranu akustycznego oraz prawa do odliczenia podatku - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 lipca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności polegającej na nieodpłatnym przekazaniu ekranu akustycznego oraz prawa do odliczenia podatku.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z prowadzoną w ramach działalności gospodarczej budową obiektu mieszkalnego, celem przeciwdziałania zagrożeniom pożarowym, ale również uciążliwym hałasom i wibracjom w tym obiekcie, posadowił na gruncie sąsiadującym z gruntem, na którym prowadzona jest inwestycja, ekran akustyczny (ścianę oddzielającą). Po wybudowaniu przedmiotowego ekranu Wnioskodawca, zgodnie z zawartą umową z właścicielem sąsiedniego gruntu, nieodpłatnie przekazał wybudowaną rzecz temu podmiotowi. Wnioskodawca zdecydował się na realizację wymienionego obiektu infrastruktury chcąc uchronić przyszłych mieszkańców przed emisją hałasu oraz dla zmniejszenia zagrożenia pożarowego, w przypadku pożaru obiektu sąsiadującego z obiektem mieszkalnym Wnioskodawcy, w porozumieniu z sąsiadem, na jego nieruchomości, dla fizycznego oddzielenia dwóch obiektów posadowionych na sąsiednich gruntach. Istotne jest także, iż na gruncie sąsiednim są posadowione obiekty przemysłowe, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Wnioskodawca prowadzi działalność deweloperską i mieszkania znajdujące się w wybudowanym obiekcie stanowią przedmiot odpłatnej dostawy, dla której istotne znaczenia mają walory użytkowe całego budynku mieszkalnego i jego atrakcyjność wyznaczana usytuowaniem i oddzieleniem od zagrożeń takich jak hałas, niebezpieczeństwo pożarowe lub wszelkie uciążliwości związane z funkcjonowaniem obiektów przemysłowych. Skuteczność realizowanych dostaw nieruchomości mieszkalnych wyznaczana jest także czynnikiem estetycznym, który kształtuje opisany ekran akustyczny (ściana oddzielająca sąsiedni obiekt przemysłowy). Tym samym wykonanie przedmiotowego ekranu przynosi bezpośredni efekt w postaci zwiększenia atrakcyjności wybudowanego obiektu i znajdujących się w nim lokali, co posłuży zapewne skuteczniejszej realizacji celu gospodarczego, jakim jest dostawa tych lokali, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty