Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2012, sygn. ITPP2/443-485/12/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-485/12/AD
Zastosowanie preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5% na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług i zastosowania momentu powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 tej ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2012 r. (data wpływu 23 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 5 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla wytworzenia i dostawy książek, czasopism i magazynów oraz wskazania momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla wytworzenia i dostawy książek, czasopism i magazynów oraz wskazania momentu powstania obowiązku podatkowego tego tytułu.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółdzielnia jest drukarnią, która świadczy między innymi usługi polegające na drukowaniu dla zamawiającego produktu - książek mieszczących się w grupowaniu PKWiU ex 58.11.1, oznaczonych symbolami ISBN oraz czasopism i magazynów (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1). Zamawiającym druk jest podmiot posiadający prawo do rozpowszechniania dzieła na różnych polach eksploatacji w rozumieniu przepisów ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Spółdzielni nie przysługują prawa autorskie do wykonanego dzieła. Do wytworzenia produktów drukarnia zużywa własne surowce i komponenty takie jak: papier, karton, farby, kleje, płyty, itp. Druk odbywa się zatem na materiałach własnych drukarni i we własnym zakresie. W chwili wydania gotowego towaru Spółdzielnia przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tym towarem jak właściciel. Dotychczas na wyżej wymienione książki i czasopisma stosowała 23% stawkę podatku przyjmując, że obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualnie powstała wątpliwość, czy w świetle powyższego stanu faktycznego czynności wykonywane przez Spółdzielnię polegające na wytworzeniu wyżej wymienionych produktów, należy uznać za dostawę towarów, która będzie podlegała opodatkowaniu 5% stawką podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty