Interpretacja indywidualna z dnia 31.08.2012, sygn. ITPP2/443-752/12/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-752/12/AW
Prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia pojazdu o przeznaczeniu specjalnym (bankowozu).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2012 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia pojazdu o przeznaczeniu specjalnym (bankowozu) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 czerwca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia pojazdu o przeznaczeniu specjalnym (bankowozu).
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od dnia 7 października 2009 r. współpracuje ze spółką z o.o. Współpraca polega na pośrednictwie w sprzedaży kamieni szlachetnych (diamentów) i biżuterii ze złota i diamentów. Działalność wiąże się z koniecznością bezpośredniego dostarczania klientom produktów spółki, jak również przedstawiania we własnym zakresie oferty handlowej (próbki, wzory handlowe). Klienci życzą sobie, aby towar był dowieziony w sposób dyskretny, nieprzyciągający uwagi z zewnątrz (z pominięciem firm kurierskich, gdzie na przesyłce nazwa nadawcy mogłaby sugerować jej zawartość oraz oznakowanych pojazdów firm transportujących wartości pieniężne). Zapłata za towar już nastąpiła (przelew bankowy), a osoba współpracująca dostarcza go ponosząc odpowiedzialność materialną. Oferta handlowa prezentowana jest również na różnego rodzaju konferencjach, sympozjach, wystawach i eventach, które odbywają się na terenie całej Polski, najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych, w dniach wolnych od pracy (nie ma wówczas możliwości skorzystania z usług firm kurierskich). Przedstawienie oferty polega na wystawieniu specjalnie przygotowanej gabloty z zawartością w postaci kamieni szlachetnych i biżuterii. Wyposażenie gabloty jest zawsze ustalane indywidualnie, w zależności od rodzaju potencjalnych klientów. Towar do gabloty jest przez Panią wypożyczany na Jej własną odpowiedzialność. Jako zabezpieczenie zwrotu wypożyczonych produktów wystawia Pani weksel własny in blanco do kwoty odpowiadającej ich wartości rynkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty