11.01.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2012, sygn. ITPP3/443-225/11/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-225/11/JK

Sprzedawca oleju opałowego przeznaczonego do celów opałowych, stosuje preferencyjną stawkę podatku właściwą dla paliw opałowych w przypadku, gdy wypełnia warunki określone art. 89 ust. 5-15 ustawy. Brak atestu, o którym mowa w § 35 wymienionego rozporządzenia, w obrocie tymi wyrobami poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy nie stanowi przeszkody w stosowaniu preferencyjnej stawki akcyzy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2011 r. (data wpływu 13 października 2011 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania obrotu olejem opałowym w celu stosowania preferencyjnej stawki podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2011 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania obrotu olejem opałowym w celu stosowania preferencyjnej stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się produkcją i obrotem wyrobami energetycznymi, w tym również takimi, które są przeznaczone do celów opałowych i podlegają obowiązkowi znakowania i barwienia ze względu na stosowanie preferencyjnej stawki akcyzy związanej z ich przeznaczeniem. W zakresie dystrybucji przedmiotowych wyrobów energetycznych - paliw opałowych, Spółka jako właściciel wyrobów korzysta z usługowych składów podatkowych, z których wyroby te są wysyłane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, na podstawie zezwolenia wyprowadzenia. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka we współpracy z operatorem usługowych składów podatkowych zamierza rozpocząć wdrażanie systemu samoobsługi odbioru autocysternowego, w ramach którego do wysyłek wyrobów energetycznych wystawiane będą automatycznie dowody wydania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne